hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Meruňka

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Martin 2016-10-01 21:41:4412086
Dobrý den, chci se zeptat ,mám všeobecný dotaz. Jelikož začínám zahradničit jsem nováček. Slyšel jsem názor ,že stromy meruněk se nemusejí prořezávat. Mám roční meruňku a řeším zda prořezat či né? Ještě neplodila a moc nenarostla. Díky
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-10-03 08:45:0012087
Když jde o všeobecné vyjádření pak platí zhruba toto:

První řez (dělá se na jaře ať už vysazujete stromek na podzim nebo zjara) se dělá v podstatě ze dvou důvodů:
1. stromek musí mít vyvážený poměr kořenů a nadzemní části - málo kořenů a moc větvoví vede ke zkomírání stromku, zababčení stromku, zpomalení růstu.
2. strom by měl mít nějaký pevný základ - výchovný řez (dá stromu základní tvar jako je třeba patrová či dutá koruna, tvar vřetene, palmety ve stěnách...).

Řez na počátku pěstování je něco jiného než prořezávání narostlého stromu. Názorů je mnoho, pohled na řez se bude lišit podle místa pěstování, tradice přístupu k řezu v určité oblasti. Jinak je třeba se věnovat meruňce u Strakonic nebo Votic, jinak u Brna, Znojma.
Pohled na řez se liší také třeba od toho jakou filozofii pěstitel vyznává. Jiný přístup má k problému permakulturista, jiný pěstitel vysokokmenů v polním sadu, který má velké pozemky, jiný člověk, který má zahradu 20x20m a chce na ní mít optimální počet stromů "úsporných tvarů" a snaží se z nich mít co nejlepší výnos z jednotky plochy.
Ptejte se proč neřezat, nebo jinde proč řezat málo či hodně. Jestli Vám některé zdůvodnění přijde jako nejlépe přijatelné, bude to nejblíže Vašim představám o možnostem pěstování a uvidíte jaké má daný přístup má i solidní výsledky, dejte na ně.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3993333
760
30
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.