hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Přesazení magnolie

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: V. 2016-09-27 19:25:3812070
Dobrý den,
mám dotaz ohledně přesazení magnolie. Bohužel jsem se pokusila o přezasení magnolie, což jsem následně zjistila, že magnolie nesnáší. Mám rostlinu cca 2 metry vysokou, 3 roky starou a jedná se o magnolii, která by měla být nižší a kvete fialově. Koupila jsem ji jako malinkatou rostlinku a měla jse ji určenou pro výsadu v pásu. Bohužel má kolem sebe málo místa, tak jse se snažila ji přesadit, což se mi nakonec nepodařilo a vzdala jsem to. Bohužel jsem jí tímto úkonem poškodila cca polovinu kořenů (cca 30cm od rostliny). Chci se zeptat, zda má vůbec šanci na přežití a co eventuelně udělat, abych ji zachránila. Děkuji.
Autor: Vilda 2016-09-28 20:58:4012071
Vápnění půdy na zahrádce.

Prosím o odpověď na dotaz. Mám možnost použít k vápnění půdy vápenný hydrát, který je několik let
skladovaný a není vhodný k použití jako stavební pojivo. Předpokládal bych, že vlivem vzdušné vlhkosti,
to už vápenný hydrát není a je to už uhličitan vápenatý. Tedy vápenec? Pokud ano, tak dávkování při
vápnění by mohlo odpovídat dávkování vápencem? Děkuji za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-09-29 08:00:3212073
K paní V. Netuším jestli jste to udělala teď nebo už na jaře. Jestli teď, tak nevím proč. Čas na přesazování a výsadbu teprve přijde, letos možná po polovině října, až stromy a keře ukončí prodlužovací růst, vyzrají.
Vzhledem k tomu, že magnolie těžko snáší i řez, bude to tak 50/50. Je třeba ji ořezat, nechat jí jen několik výhonů s listy. S takovým kořenovým balem těžko zásobí vodou celý objem listů rostliny. Vhodné by bylo použít na její listy i "lesk na listy, nebo nějaký olejový preparát, aby méně vody odpařovala, stínit jí. Zalévat a zamulčovat, aby se zem okolo nové výsadby moc nezahřívala.
Bal u takhle vysoké a objemné rostliny by měl být minimálně v objemu 0,5x0,5x0,5 m. A raději na jaře obrýt, aby se na rozhraní obrytého vytvořilo nějaké vlášení, kořeny se zahojily a na podzim sázet než obráceně, nebo sázet bez přípravy.
Šok z přesazení a lepší hojení kořenů obrůstání trochu sníží zálivka a postřik přípravkem Previcur, hojení kořenů a jejich obnovu by podpořil nějaký stimulátor určený spíše na dřevité řízky, než na řízky letní, polodřevité.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-09-29 08:10:0112074
Pane Vildo měl jste si dotaz dát samostatně, takhle se to bude míchat. Mnoho čtenářů už dotaz k magnolii neotevře, vypadá to, jako byste odpověděl Vy. no a tím vápnem byste magnolii dost poškodil.
Ale k dotazu Nepíšete kam chcete vápno dávat. Pokud váháte, hnojte až po skončení vegetační doby, při deštivém počasí, na sníh. Je jedno jestli hnojíte záhon nebo trávník. Na záhon dejte vápno po podzimním rytí, nebo ho zryjte na časně jaře. Budete mít jistotu, že bude vyhašené.
Pracoval bych s ním jako s hydrátem, dávku zohlednil podle toho. I když leží v obalech více let, může být vlhkostí poškozená třeba jen vrstva pod obalem a jádro ne.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3884735
79436
13
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.