hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Jakou hlínu pro ovocné tromky?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Karel 2016-09-23 22:38:4812059
Dobrý den, mám kousek pozemku kde chci pár stromků jen si nevím rady s půdou, pod ornicí (cca 25cmm) se nachází jílovitá půda, tak mě napadlo, jestli by se zde vůbec dařilo švestkám a meruňkám.Spodní voda zde "není", soused kopal studnu a ve dvaceti metrech to vzdal. zahrádka se nechází v nadmořské výšce okolo 300 m.n.m. . chtěl bych radu zda vysázet ovocné stromky nebo ne. předem děkuji za odpovedi. s pozdravem Karel.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-09-27 08:28:2912066
1. Rostou jmenované druhy v okolních zahradách? Pokud ano, můžete je sázet i Vy.
2. Jestli v místě málo prší (nejen v posledních letech), nehrozí riziko toho, že by se jámy v jílu plnily vodu a ta pak dusila kořeny, udělejte jámy alespoň 60x60x60 cm, vyplňte je kvalitním kompostem, běžnou zeminou smíchanou s komerčním substrátem (1:1), na dno jámy dejte kus nebo velkou hrst dolomitického vápence a sázejte. Pokud by v místě obyčejně více pršelo vysaďte stromky nad jámou na kopeček, cca 15 cm nad povrch. Část kořenů i v případě, že bude jáma skoro plná vody bude mít přístup ke vzduchu a stromy to přežijí. Nebo jámy odvodněte drénem cca 20 cm nad jejich dnem (aby po dešti nebo solidní zálivce alespoň část vody udržely pod stromem). Na zalévání stromků dejte do jámy husí krk, zalévejte do něj, aby se voda dostala do celého horizontu ve kterém jsou kořeny. Na suchá stanoviště se spíše než jiné slaběji rostoucí a vodu hůře shánějící podnože hodí myrobalán.
3. Jestli se v místě řečeným druhům nedaří, pak je riziko, že se to nepovede ani Vám dost velké. Ale ty větší jámy a možnost zalévat (popřípadě odvést vodu z jam při delších a vydatných srážkách) mohou pomoci překonat nezdary.
Otázkou je, v jaké oblasti a jak je pozemek orientovaný. 300 m je skvělá nadmořská výška, ale vedle teplých, záhřevných poloh bez rizika pozdních mrazíků i velkých mrazů v zimě jsou i "takhle nízko nad mořem" enklávy, kde se ovoci (a zejména peckovinám) z různých důvodů nedaří - třeba z důvodů těch mrazů, nebo větru, nekvalitních půd,...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3993317
744
16
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.