hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Choroby bobkovišní

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Josefi Pavel 2016-06-26 14:36:3111800
Dobrý den,

od jara mám vysazeno několik bobkovišní jako živý plot za domem, je zde tedy polostín. Sazenice byly v balu, vysoké jsou už 100 až 120 cm. Bohužel zejména odspodu některé listy žloutnou a opadají. Horní polovina keřů je zatím v pořádku. Přikládám obrázek listů. Jde o odrůdu Caucasica.
Jako příčina žloutnutí listů se někde uvádí příliš vápnitá půda, ale to by snad žloutly všechny listy. Nevypadá to ani na houbovitou chorobu.

Měl by někdo radu? Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-27 08:28:1711812
Pokud se to týká nejstarších listů, je to reakce na změnu stanoviště, nedostatek přístupných živin - tedy zejména N,Mg,K,P. Nevím jestli s balem znamená čerstvě vykopané nebo už delší dobu kontejnerované, ale to nehraje v konečném důsledku roli. Chtělo by to dohnojit. Jestli máte strach z chlorózy, střídejte hnojiva pro rostliny vřesovištní či vápnostřežné (azalky, vřesovištní rostliny, kanadské borůvky, rododendrony, hortenzie a hnojiva pro běžné rostliny.
Pokud by rostliny zeřídly tak, že budou špatně plnit funkci neprodyšného plotu, na jaře je začněte postupně zmlazovat, aby znovu obrostly odspodu.
Autor: Josefi Pavel 2016-06-27 19:49:1011822
Děkuji za radu, rostliny pohnojím a věřím, že to pomůže.
Autor: Josefi Pavel 2017-06-05 10:51:1112676
Dobrý den,
ještě jednou se ozývám kvůli listům u bobkovišně. Rok byl pokoj, občas nějaký list zežloutnul, ale bylo to přijatelné. Nyní se bohužel poměrně významné žloutnutí obnovilo, ale listy mají skvrny. Ty postupně zaschnou a pletivo vypadne (viz obrázek). Bývá to na okraji listu, tam jsem myslel na okousání nějakým škůdcem, ale i uvnitř listu.

Jinak keře teď na jaře pěkně obrazily novými větvičkami. Také přihnojuji Kristalonem na okrasné dřeviny.

Moc bych přivítal radu. Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-05 13:53:5412678
Ta žlutá barva by mola být reakcí na tu vápenatou půdu. Bobkovišně vcelku dobře snášejí sušší stanoviště, ale potřebují trochu pomoct s pH. Přihnojení síranem draselným, síranem hořečnatým ve vodním roztoku, ten Kristalon na okrasné dřeviny nahradit jiným, vhodným na rododendrony, azalky, vřesovištní rostliny. Pokud máte strach z houbovek nebo bakterióz (Pseudomonas syringae) - hnědé zasychající skvrny se objevují i na zelených listech, ošetřete keř některým z měďnatých přípravků (Champion, Kuprikol). Tohle bych spíše příčítal na vrub poranění třeba do okolí odlétajícími kaminky, kousky země při obsíkání strunovkou a podobně.
Autor: Josefi Pavel 2017-06-08 09:42:0712700
Děkuji moc za názor a radu. Vše vyzkouším a věřím, že to pomůže.
P.J.
Autor: Josefi Pavel 2017-06-21 15:40:2612879
Dobrý den,
ještě si dovoluji poslat dotaz k upřesnění situace. Je možné, aby se žloutnutí kvůli vápenaté půdě projevovalo převážně pouze u listů na vnitřních silnějších větvích? Mladé listy a listy na obvodu koruny jsou v pořádku.

Kolem keřů křovinořezem nesekám, takže poškození odletujícími kamínky asi nemůže nastat. K zabránění vzniku skvrn jsem keře postříkal přípravkem DITHANE, uvidím jestli to pomůže.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-21 16:30:0612880
To by odpovídalo. Na základě silnějších větvích jsou listy nejstarší, nic nevydrží věčně, obyčejně mají trvanlivost 5-8 let. Dithane je kontaktní přípravek, chrání tam, kde na listu leží, neproniká do něj. Kam nezaletí, tam nechrání.
Autor: Pavel Novy 2018-08-10 21:42:3714435
Dobrý den, prosím, je vhodné přihnojovat bobkovíšně slepičinci? Myslím na čerstvé ne kvasene.
Samozrejme jsem se snazil o ne silny koncentrat a cca jedna mala lopatka do 10 l vody.
Moc dekuji. Taky řešíme to, že nam jenom jedna odruda bobkovíšní začíne od pulky žloutnout. Jsou na jižní strane a snažím se dostatečne zalevat. Jsou 50 cm vysoke a v dubnu se i balen sazely. Moc děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-08-17 08:25:2314445
Vykvašené ano, čerstvé už teď ne. Malá lopatka (???) je hodně. Používá se obyčejně zákvas 1:10 po vykvašení ještě 5x až 10x ředěný. Než se slepičinec rozloží do rostlinou přijatelných forem živin, bude tu podzim. Která půlka? Když nehnojíte, může žloutnout spodní půlka. V zemi může být lalokonosec,...???, může to být i špatným vysazením, suchem, horkem, odrůdou, rostlinou, která měla horší bal, nerozvolněný bal,..
Včera jsem byl v Olomouci na Floře v poradně. Tam lidi nosí to, co chtějí diagnostikovat s sebou. Na fóru by bylo skvělé k dotazu přidávat fotky problému, dané rostliny, popř i srovnání zdravé a té divné, pokud to jde.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4599209
346958
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.