hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Jahody nekvetou

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Růžena 2016-05-31 18:04:4011689
Dobrý den,

vloni jsem vysadila nové sazenice jahod zakoupené na výstavě v Litoměřicích od firmy jahody Vraňany. Jedná se o jahodník Korona a Karmen. Letos kvetla tak třetina sazenic a málo. Jsou to nové sazenice, tak jsem si myslela, že jahody budou plodit, ale oni jenom pouští šlahouny.
Můžete mi poradit, co se sazenicemi, připadá mi že jsou plané. Jahody pěstuji co máme zahrádku, ale toto se mi nestalo.

Děkuji za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-01 09:13:5211691
Plané jahody by to být neměly. Vidíte rozdíl mezi kvetoucími a nekvetoucími ve velikosti a tvaru listu?
Jahody by měly být z množitelského, pracovníkem ÚKZÚZ přehlíženého porostu, tedy pokud to nejsou sazenice frigo z dovozu. Občas se stávalo, že první generace z meristémového množení první rok nekvetla, ale to se nám v porostu jahod stalo někdy před rokem 1990. Předpokládám, že je to podzimní výsadba (Litoměřice, Zahrada Čech září 2016). Rostliny by měly mít čas zakořenit a ještě naindukovat nějaké květy. Nemyslím si, že by Vraňany daly do oběhu sadbu, která by neměla plodit. Zkuste se zeptat přímo u kováře, jestli vás není více.
Problémy s kvetením jsou při přehnojení porostu dusíkem, daly by se vinit i zimní mrazy, které přišly sice někdy v únoru, ale prakticky v době, kdy jahody dík teplé zimě stále vegetovaly, nespaly. Mrazy mohly poškodit základy květních stvolů. To jsem za těch zhruba třicet let co si všímám jahod také zaznamenal. Jestli jste z oblasti, kde v době dubnových mrazů ještě jahody netvořily viditelné květní stvoly, mohly být poškozené i tehdy. Jsou to nejmladší a nejchoulostivější části rostliny.
Autor: Růžena 2016-06-01 21:27:4411693
Dobrý den,
děkuji Vám za odpověď. Sazenice jsem opravdu koupila na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích.
Sazenice byly hrozně špatné, nahnilé, některá sazenice měla pouze srdíčko a kořeny. Prodávali sazenice svázané v balíku, až doma jsem zjistila jak jsou hrozné. Psala jsem do Vraňan, ale vůbec se neozvali. Sazenice, které se ujaly a přečkaly zimu jsem v březnu pohnojila granulemi na jahody. Nemyslím, že bych je přehnojila. Nyní jsou sazenice docela pěkné, hodně šlahounů, ale bez plodů. Už jsem se smířila, že letos jahody nebudou. Vždy jsem kupovala sazenice v Kunraticích a jahody plodily hned první rok po výsadbě. Sazenice z Vraňan již nikdy, velice mě zklamaly.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-02 06:57:0911694
I to by mohl být důvod proč kvetou jen některé. ty solidnější zakořenily a založily i květy, ostatní se staraly jen o své přežití. To mě nenapadlo, že by z tohoto zdroje mohla být bídná sadba...
Autor: Jana 2016-06-02 11:56:2111695
Mám letos stejnou zkušenost. Jahody z Vraňan koupené vloni na podzim. Ze dvaceti rostlin nekvete ani jedna, ani jedna neplodí. Volala jsem přímo tam a paní mi řekla, at se o jahody starám, že bylo vloni sucho...jenže ty které jsem přisázela své plodí a koupené ne, krásné rostliny se spoustou odnoží, ale bez jahod, úplně zbytečná práce. Zkusím vydržet do příštího roku ale pak budu REKLAMOVAT!!!!
Autor: Michal 2016-06-02 16:31:5511696
Dobrý den,
jsem na tom s Karmen stejně a můj známý taky. Předloňský nákup ve Vraňanech plodí jako vzteklý, ale z toho loňského (a bohužel většího) buď ani ťuk, nebo jen minimum plodů - je dokonce patrné, že ty nekvetoucí jsou ze stejného balení. Přitom sadba vypadala skvěle, hezké kořeny a solidní srdíčka. Na přehnojení nebo mrazy bych to nesváděl, protože jahody hned vedle na stejně upravovaném záhonu normálně plodí (a jsou přitom taky z Vraňan).
Hlavně by mě zajímalo, zda se příští rok rozplodí a jestli z těch nekvetoucích můžu brát odnože, abych za rok opět nenadával nad krásně vzrostlými, leč neplodícími jahodami. Z Vraňan zatím neodpověděli... :-(
Autor: Michal 2016-06-02 17:23:3511697
Dobrý den,
jsem na tom s Karmen stejně a můj známý taky. Předloňský nákup ve Vraňanech plodí jako vzteklý, ale z toho loňského (a bohužel většího) buď ani ťuk, nebo jen minimum plodů - je dokonce patrné, že ty nekvetoucí jsou ze stejného balení. Přitom sadba vypadala skvěle, hezké kořeny a solidní srdíčka. Na přehnojení nebo mrazy bych to nesváděl, protože jahody hned vedle na stejně upravovaném záhonu normálně plodí (a jsou přitom taky z Vraňan).
Hlavně by mě zajímalo, zda se příští rok rozplodí a jestli z těch nekvetoucích můžu brát odnože, abych za rok opět nenadával nad krásně vzrostlými, leč neplodícími jahodami. Z Vraňan zatím neodpověděli... :-(
Autor: Michal 2016-06-02 17:41:1311698
Omlouvám se za dvojí vložení příspěvku.
Autor: Růžena 2016-06-06 07:26:5611718
Dobrý den,
děkuji všem, kteří se ozvali na problém sazenic jahod z Vraňan. Také jsme psala do Vraňan dvakrát, ale neozvali se, prostě jednání špatné. Poučení pro zájemce o sazenice
jahod z Vraňan.
Autor: Zdeněk 2016-06-13 14:06:0711753
Mám stejné problémy. Jahody z Vraňan zasazené na podzim 2015 rostly krásně. Letos na jaře ze 30ti sazenic nenasadila na květ ani jedna, přitom vlastní sazenice kvetly normálně, ale květy dost pomrzly. Po zaslání fotografií a dotazu do Vraňan jsem obdržel neslanou, nemastnou, nic neříkající odpověď. Tak nevím, co s touto sadbou. Nikdo nedá seriozní odpověď, co s jahodami. Je dost nevhodné čekat dva roky, jak se sadba rozhodne. To by měl vědět dodavatel sadby, jaký materiál prodává. Ten ale mlčí. Nechtěl jsem od něj žádnou náhradu, ale odborné posouzení od znalce a producenta rostlin. Toho jsem se ale nedočkal. Podle zde a jinde uveřejněných dotazů na stejné téma Jahod Vraňany, bude asi problém hlubší, a dodavatel nemá zájem jej alespoň doporučením řešit. Toto jednání nesvědčí o profesionálním přístupu. Nejlepší asi bude zakoupit sazenice od jiného, odpovědnějšího dodavatele, a nečekat zase rok, co to udělá, a v horším případě být zase bez jahod. Vždy jsme kupovali sazenice někde z Turnova nebo okolí, a nikdy se nic podobného nestalo. Pěstovat několik let jahody na list je na zahrádce poněkud velký přepych. Navíc jsou to listy exotické, což jsem dodavateli zasílal, místo trojčlenných, pětičlenné.

připojený obrázek:
Autor: Zdeněk 2016-06-13 14:08:0211754
Ještě přidávám snímek listů.

připojený obrázek:
Autor: Milan Hanč Vraňany 2016-06-22 10:48:3911780
Vysvětlení.
V letošním roce to není ojedinělý případ, kdy sazeničky jahodníku nekvetou.
Zahrádkáři si často myslí že jde o plané rostliny, což je nesmysl.
Rostlina jahodníku zakládá na úrodu v předchozím roce t.j. leto nebo podzim roku 2015 v závislosti na tom kdy je vysazená.
Loňský rok respektive léto a podzim byl klimaticky nejteplejší a nejsušší za řadu let. To způsobilo, že mladé rostliny jahodníku vysazené v letě nebo časně na podzim nenasadily na úrodu místo toho aby plně rostly, tak je teplo a sucho dostávalo do vegetačního klidu.
Nenasadily na úrodu, odborně pojmenováno diferenciace květních základů. Aby k diferenciaci došlo musí rostlina mít optimální podmínky k růstu a zvýšený příjem všech živin. V loňském roce vlivem klimatického sucha byly rostliny ve stresu a bohužel nedošlo vždy k diferenciaci.
Nestačilo jen vysadit, přihnojit a zavlažovat. V podmínkách na zahradách těžko poznáte, že nedošlo k diferenciaci, ale vždy se vyplatí zvýšená péče o mladé rostliny při výsadbě na podzim pokud chcete mít krásnou úrodu.
Diferenciace je podmíněna výživou a klimatickými podmínkami.
Neexistuje neplodná sazenice jahodníku, plodnost je spojená s diferenciací květních základů.
Při jarní výsadbě jahodníku dochází k diferenciaci již v červenci , při srpnové výsadbě hned po zakořenění začátkem září a při pozdější výsadbě probíhá diferenciace podle klimatických podmínek až do konce listopadu, avšak právě při výsadbě v září nemusí při nepříznivém klimatu a nedostatku výživy k diferenciaci dojít vůbec právě jak se stalo v roce 2015.
Nyní začátkem července rostliny jahodníku přihnojte minerálním hnojivem pod obchodním názvem CERERIT a pak ještě koncem srpna. Úrodu jistě budete mít v následujícím roce.
V dnešní době se jahodník pěstuje i termínovaně, to znamená, že si určujete kdy bude probíhat sklizeň. Např. Výsadba frigo sazenic v červenci se sklízí od konce září do poloviny října a v dalším roce na jaře opět plně plodí. Diferenciace proběhne během října a listopadu avšak musí rostlina mít dostatečnou zásobu pohotových minerálních látek.
Autor: zdeněk 2016-06-28 17:15:0611825
Odpověď je sice obsažná, ale nevysvětluje, proč řádky jahod z vlastních odnoží, hned vedle, kvetly normálně, zatímco sadba z Vraňan, zasazená ve stejném období, na jaře nekvetla,a podmínky měla stejné.(Stejné zalévání, přihnojování, i teplotní podmínky). Po zasazení jahody z Vraňan koncem září 2015 začaly nasazovat na květ, a květy jsme museli odstraňovat až do zámrazu. Navíc není vysvětlena změna tvaru listů z tříčlenných na pětičlenné. Pětičlenné listy začaly narůstat až letos na jaře, loni byly listy na rostlinách normální. Viz jeden z přiložených obrázků v předminulém příspěvku. Teď tedy jahody dle návodu pohnojíme, ale máme obavy, aby se situace s kvetením pozdě na podzim neopakovala. Toho místa na zahrádce zase tolik není, aby člověk mohl experimentovat několik sezon s výzkumem jahodových sazenic.
Autor: Růžena 2016-07-03 20:35:1511841
Vysvětlení pana Hanče z Vraňan je dlouhé, ale proč prodávali tak špatné sazenice. Jako odborník musel vědět, že jahodníky plodit nebudou. Já jsem měla sazenice opravdu špatné a byla jsem ráda, že se vůbec ujaly. Myslím, že každý zahrádkář se o sazenice stará tak, aby měl úrodu. Omluva z Vraňan by byla na místě a nesvádět vše na počasí. Nyní mám sazenice bohaté, vysoké skoro 40 cm a stále jen stříhám šlahouny. To také není normální, místo úrody jen šlahouny. Jestli ale budou plodit v příštím roce je otázkou. Dříve jsem kupovala na podzim sazenice v Kunraticích a plodily hned následující rok. Poučení pro příště.
Autor: Anna 2016-07-24 13:50:4611880
Podle odpovědi pana Hanče,my co jsme si tyto jahody koupily,máme čas čekat,jestli jahody pokvetou a nebo ne.A taky máme na vyhazování peněz.Pane Hanči,
vy se mě zaručíte ,že příští rok pokvetou?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-07-25 08:26:0511883
Chtěl bych se omluvit, že jsem to napsal, jako když je to odpověď přímo od pana Hanče. Požádal jsem ho o vysvětlení prostřednictvím e-mailu a jeho odpověď sem překopíroval, pan Hanč s velkou pravděpodobností tyto stránky nenavštěvuje.
Autor: Petra, Přerov 2016-07-25 14:21:5711884
Dobrý den,
20.4.2016 jsem si na tržnici koupila jahody Karmen. Mám je nasázené v truhlíku na balkoně - na východní straně. Když jsem sazenice kupovala, byly lehce nakvetené. Z důvodu mrazíků jsem je ponechala ještě pár dnů v bytě a květy zaschly. Od té doby žádné květy, sazenice jsou nádherné, ale stále jen ve velkém ostříhávám nové šlahouny. Z 10ks ani jedna nenakvetla. Jsem z toho zklamaná, nevím, kde jsem udělala chybu. Sazenice jsem sázela do nové hlíny Agro s přídavkem hnojiva na 6. týdnů. Hnojivo přímo na jahody nemám, používám FORESTINA Hoštické Hnojivo Slepičince tekuté, které je také určeno na jahody. Nevím, jak postupovat dál. Už mě nebaví stálé ostříhávání výhonků. Sestra mi poradila ostříhat všechny listy a počkat. Nevím, zda to pomůže, tak ještě zkouším napsat Vám. Děkuji za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-08-02 14:12:1811905
Odrůda Karmen je jednou plodící. Tedy více květů než kolik jich měla na jaře už letos mít nebude. Sazenice mohly být (i když velmi pěkné) z vyšších řádů množení, narůstaly až dlouho na podzim, nemusely mít založeno nijak velké množství květů. Protože nasadily na květ a plody neměly (jahody potřebují opylení, jinak z květů nic nevyroste), mají dostatek živin a energie na tvorbu odnoží. I když nechcete žádné nové rostliny, je dobré nechat tak 2-3 sazenice na stejném počtu šlahounů zakořenit - v truhlíku, nebo třeba vedle v kelímcích. Jahoda uspokojí svou potřebu množit se a nebude dělat více šlahounů. Jestli je listová plocha bez poškození chorobami, není důvod ji likvidovat. Substráty Agro nejsou špatné, jsou vyráběny z kompostů, rašeliny, jen některé s přídavkem anorganického podílu. Pokud byla v pytli nějaká hlína (z té se dělají cihly), nebyl to originál.
Autor: zdeněk 2016-08-20 20:21:5611974
"Pokud byla v pytli nějaká hlína (z té se dělají cihly), nebyl to originál."
To je odpověď odborníka, pana Dvořáka ČZS, na nesmělý dotaz paní Petry! Místo slušné odpovědi si z nás laiků dělá srandu,dalo by se to říci i mnohem neslušněji.Potom můžeme očekávat slušnou a vysvětlující odpověď od dodavatele sazenic!
Autor: Jarka 2016-08-20 22:42:1911975
Promiňte, pane Zdeňku, ale několikrát jsem si přečetla jak dotaz, tak odpověď.
Nevidím, že by odpověď nebyla slušná. Nevidím, že by si dělal srandu. Naopak je to vyčerpávající odpověď. Paní Petra by se ještě měla zajímat o to, jak bude jahody nasazené do truhlíku přezimovat. Jsem taky laik - aby nebylo mýlky, také jsem si prošla různými pokusy a omyly a tehdá nebyla možnost radit se pomocí počítače. Ani Vám nic nebrání přečíst si nějakou odbornou literaturu, zdá-li se Vám tato odpověď nedostatečná. A nenechte se odradit neúspěchem, tím získáváte zkušenosti.
Autor: zdeněk 2016-08-22 15:42:4511979
Cihly se vyrábějí z cihlářské hlíny, kterou tazatelka určitě v zakoupeném obalu neměla. Tato rubrika je tu proto, aby nemusel každý několik roků experimentovat, než dojde k žádaným výsledkům. Některé odpovědi nejsou natolik kvalifikované, třebaže se tváří jako rady odborníků. Buď jsou povrchní, alibistické nebo poněkud povýšené. Jak to dopadne s loňskými, nekvetoucími, sazenicemi nikdo nezodpověděl. Takže nezbývá, než čekat na další jaro.
Autor: Stanislav 2017-05-22 06:02:2212569
Pana Dvořáka si velmi vážím, protože na rozdíl od jiných odborníků poctivě a trpělivě odpovídá na dotazy a už mi několikrát pomohl - má moje sympatie. Jahodníky kupuji v jistém velmi drahém supermarketu - neřeším, jestli dám za 10 sazenic 70 nebo 140 Kč. Všiml jsem si, že prodavačky poctivě všechny sazenice zalévají, a to je rozhodující! Všímejte si vzhledu i těch rostlin, o něž nemáte zájem! Řada polouschlých stromků vedle sazenic zdánlivě krásných by Vám měla leccos napovědět! Na tržišti, kde od rána sazenice schnou na jarním slunci, nic nekupovat! U nás dělali zahrádkáři prodejní výstavu - a zase bylo vidět, že se o výpěstky starají i pod dobu výstavy. Jinak berte pěstování jako sport. Letos přešly přese mě dva mrazíky a zničily, co se dalo - jenom jahodníky a maliníky přežily, protože nechvátaly s kvetením... Souhrada, Písek
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-29 08:57:4512603
Děkuji, takový text potěší. Máte pravdu v tom, že pokud se o "zelené zboží" starají jako o své, ne jen z povinnosti, vypadá to v zahradnictví i v oddělení zahrada Hobby marketů nějak jinak než tam, kde nemají zájem.
Autor: Jirka Litoměřice 2018-10-11 10:42:0014593
Připojuji se k tématu proč jahody od pana Hanče z Vraňan nekvetou. Mám stejnou zkušenost a zvláště letos při teplém podzimu.Jahodová sadba byla pěkná , velká srdíčka a teď v půli října tvoří spousty šlahounů a dost kvetou. Příští rok od nich nemůžu nic čekat protože budou vyčerpané. Při sázení jsem narazil na zajímavou věc. Některé sazenice měly tmavé a dlouhé kořeny a na jejich konečcích narůstaly mladé bílé kořínky. Že by to byla loňská sadba ? Proti tomu ovšem měly silné kčky.Odpověď je velmi jednoduchá. Pan Hanč do 10 pack kontejnerků někdy v červenci nasázel neprodanou FRIGO sadbu. Důsledky jsou více než zřejmé a dovolím si tvrdit že i záměrné. Pokud ne , tak proč se to každý rok opakuje? Již nikdy sadbu z Vraňan !

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500579
248328
20
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.