hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Meruňka - špatný kmen

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Patrik 2016-04-03 17:14:2211493
Dobrý den,
jsem absolutní laik.
Dostali jsme zahradu a na ní mimo jiné meruňka z fotek.
Plodů dost a i hezké.

Ale kmen je takový zvláštní, dole vypadá, že kůra uhnila.
Přes zimu byl v těch místech zaházen posekanou trávou.

Dá se s tím něco dělat? Nebo nechat být?

Díky za radu.

připojený obrázek:
Autor: Josef Zavřel 2016-04-04 12:38:1811494
Hezký,jarní den.
U meruněk (a nejen u nich)se podobná znekrotizovaná místa na kmeni někdy objevují,většinou jako následek mechanického poškození.Pokud není rána následně ihned ošetřena,dostane se do ní infekce některých nekróz a tohle může být důsledek.Pokud strom plodí a je vitální,podíval bych se pomocí ostrého nože,kde začíná živá část,až po ni bych ránu vyčistil a zatřel latexovou barvou.Naši dědové používali tehdy běžně dostupný kravinec,smýchaný s jílovou zeminou na kaši a tou rány zatřeli.Místo pak ovázali starým jutovým pytlem.Ve Vašem případě si dle obrázku myslím,že kolem rány už zával je.Zdraví J.Z.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-04-05 07:20:3311496
Souhlasím s panem Zavřelem, možná někdy před léty přejeli okolo stromu necitlivě strunovkou, nebo do něj kopli motykou při obdělávání stromové mísy nebo se v místě štěpování těsně nad zemí objevila nějaká nekróza (horší práce raubíře, menší ochota podnože a štěpu dokonale srůst (afinita) a ta se věkem stromu a jeho růstem takto projevila. To dřevo pod chybějící kůrou je už dost načaté věkem a chtělo by ošetřit proti další degradaci. Natření (napuštění) suchého dřeva latexem je O.K., jen bych do něj přidal trochu měďnatého fungicidu (Kuprikol, Champion,...), použil latex přibližně v barvě kůry. Ten mulč z trávy bych odstranil a okolo tohoto místa nechal volný prostor, aby odhalené dřevo nemělo důvod vlhnout.
Rána už se nezavalí.
Autor: Patrik 2016-04-17 14:33:2911529
Ahoj,

děkuji za odpovědi, zkusím to tak.

Patrik
Autor: Eva 2017-02-17 21:49:3412264
Naše meruňka je stará cca 13 - 16 let, obvod kmene pod rozvětvením 60 cm, hniloba je na severní straně do hloubky v jedné části dle vrtu vrtačkou 6 - 7 cm. Kaz jsem objevila podle rozpraskané kůry, kterou jsme odstranili, dále jsme pod ní našli a také odstranili kořínky a hlínu, pak už jen shnilé drolící se dřevo, které je zjevné z fotek. Nechceme ji kácet. Před loni jsme sklidili asi 100 kg meruněk, jiný strom na dvoře neni!
Co s tím? Děkuji předem za rady!

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-20 14:37:2312267
Přijde mi to jako špatně srostlá podnož s roubem. Ten věk bych neviděl reálně, zdá se mi to dost málo. To zalomení nad poškozením vypadá jako místo roubování. Propojilo se jen část svazků cévních a ostatní vyhnily. Pokud okolo stromu není na dopadové ploše ulomené koruny není nic, co by se dalo zničit, je to v pořádku. Větší smršť asi se stromem zatočí, ale do té doby bude růst a plodit. Bál bych se o takový strom opřít dlouhý žebřík, aby se koruna v místě roubu - tlakem Vaší hmotnosti - neodlomila. Jestli nevíte jaká je to odrůda, pokuste se udělat si nový stromeček. Je možné, že tím, jak jste kmen otevřeli a vyčistili dostali jste ho do nevyrovnané polohy (tam, kde byla sice a vítr ho může snadněji zlomit, zejména když bude foukat v náporech a střídat směry a bude-li strom zatížený úrodou.
Autor: Eva 2017-03-11 21:45:4612303
Díky moc za odpověď. Budu na to myslet a dávat bacha. Kamarád mi ještě poradil občas zalévat. Přikládám fotku, jak meruňka na dvorku vypadá ze zdravé strany. Jsem spíše odpůrce chemie. Mějte se krásně a meruňkám zdar.

připojený obrázek:

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3881992
76693
35
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.