hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Půdní reakce

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Martin 2016-03-24 10:59:2311472
Dobrý den

Delší dobu (jednotky let) pravidelně přidávám do kompostu popel ze dřeva a černého uhlí - což, jak nyní zjišťuji, není asi nejlepší nápad, zejména při použití tohoto kompostu pro vápnostřežné rostliny. Poslední dobou na rhododendronech pozoruji příznaky chlorózy. Bydlíme v kraji s přirozenou spíše kyselou rekací půdy (bukové/habrové doubravy, borovice).
Zajímalo by mne, jak dlouho bude trvat proces sanace půdy s obsahem vápníku, než se opět vrátí na hodnotu PH svého okolí? Tj. jak dlouho asi může trvat nějaké luhování tohoto vápníku (řádově - měsíce, roky)? Proces jistě mohu uspíšit tím, že budu na "postižená" místa přidávat rašelinu, ale na druhou stranu - zeminu nemohu měnit všude, zejm. v hloubce kořenového systému.
Předem děkuji za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-03-29 09:45:1311477
Půdní reakci významně ovlivňují hnojiva. Budete-li požívat hnojiva určená na vápnostřežné rostliny, která se dodávají ve formě zálivky, ve větším objemu vody (ne granule sypané pod keře), přihnojíte-li síranem amonným a draselným pH postupně klesne. Výrazně dobu nepříznivého působení vápníku a nejen jeho, lze zkrátit zálivkou výluhem z lesní hrabanky (1 díl hrabanky na 10 dílů vody, po týdnu slít, opět na týden namočit a ještě jednou, pak i s vodou nastlat pod keře), opakovaně 2x až 3x za sezonu, popřípadě i přidáním trochy kyseliny šťavelové do zálivkové vody. Nemám v zahradě tak výrazný problém s pH jako Vy, ale zalévám vodou z potoka protékajícím krasovou oblastí a tak pH musím upravovat. Mám výhodu, že dávám králíkům Acidomid. Když ho nevypijí, končí jako naředěná zálivka u borůvek, rododendronů a dalších vápnostřežných. Vedle síranů - hnojiv, to pH také solidně rovná.
Autor: lena1234 2016-10-22 18:38:0712135
dobra inspirace je na https://www.ewena.cz/

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4113012
3263
19
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.