hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Předjarní postřik

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Pavel Skála 2016-02-23 21:10:3211384
Zná někdo použití emulze z řepkového oleje a tekutého mýdla pro předjarní postřik ovocných stromů (myší ouško až růžové poupě)?
Autor: eli.en 2016-02-24 18:25:1711388
Tento postřik se mně velmi zamlouval loni a zkusila jsem ho. Má fungovat tak, že se škůdci vlastně slepí. Bohužel ochrana nebyla 100% a musela jsem v létě stříkat ještě jednou proti mšicím. Taky nefunguje na kadeřavost, ale to asi ani nemá fungovat.Takže letos zase použiji bohužel chemii.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-02-26 07:58:5511391
Předjarní postřiky prakticky vymizely. Možná to bylo pohodlnější a moderní "stříkat" každý rok stromy v předjaří (kdyby tam náhodou něco bylo, tak to ošetření zabilo). Solidnější vztah k přírodě a k sobě samému mají ti, kdo ošetřují proti konkrétnímu patogenovi v době, kdy se má. Vedle škůdců likvidujete předjarním ošetřením i predátory - ve velké míře patří také mezi hmyz nebo roztoče.
Existují olejové preparáty vyráběné profesionálně, které obsahují jako základní látky řepkový olej, smáčedlo. Fungují lépe než doma vytvořená směs a rozkládají se bez následků (je u nich vždycky seriózně ověřený postup jak s nimi zacházet). U ostatních přípravků na trhu je dáno jak, za jakých podmínek, proti čemu a kdy je můžete použít, jakou ochrannou lhůtu musíte dodržet, jak likvidovat obaly. To už u směsi oleje a tekutého mýdla říct nemůžete. Je to mix chemických látek určená k mytí rukou (u oleje ke smažení či jinému kuchyňskému zpracování) a ne ke stříkání na stromy, obě látky po použití v domácnosti projdou před návratem do životního prostředí čističkou.
Tvrzení, že kvalitní ošetřením stromů před květem ochrání strom před škůdci i v létě je iluzorní.
Nastudujte si, třeba to co lze používat v ekologickém zemědělství, též něco z biologie škůdců a chorob, jak proti nim bojovat, ať neuváženými kroky zbytečně neplýtváte časem a energií při výrobě a použití domácích koktejlů na ochranu rostlin rostlinám, přírodě okolo a sobě více neublížíte než pomůžete. Doporučuji podívat se na stránky Agro Bio, Agrobio Opava, Biocont laboratory.
Autor: Pavel Skála 2016-02-29 14:27:3811401
Děkuju za rozsáhlou odpověď, která mi ovšem moc nepomohla. Ta paní eli.en se do toho zapletla s kadeřavostí a letním postřikem, což vůbec nemám na mysli. Věřte tomu, že mám prostudované všechny knihy o ochraně z Biocont laboratory. Taky věřte tomu, že recept na emulzi z řepkového oleje a tekutého mýdla mám od vysoce kvalifikovaného odborníka v ochraně rostlin jako náhradu za Oleoeka-lux nebo -met, které zmizely z trhu. Jistě víte k čemu se tento postřik používal.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-03-01 07:46:5111403
Mám v občance takové datum, že je jasné, že jsem se potkal ještě i s arborolem a Oeoekalux, Oleoekamet jsme vítali jako krok k ochraně ŽP.
Olejové preparáty nezmizely, podívejte se na stránky Agro Bio (www.agro-bio.cz).
Vypustím-li poznámku eli.en o kadeřavosti a neúčinnosti předjarního postřiku v létě, stále trvám na tom, že předjarní ošetření olejovým preparátem naslepo není zas tak košer, jak to vypadá. Zrovna včera jsme s jedním známým hovořili o tomto problému. Poslal vzorky větviček do Holovous, ti mu zjistili, co na stromech má a čím může ošetřovat. Před dvěma roky nasazoval Typhlodromus pyri a nemá tam ani jednoho. Tak mu doporučili jiné přípravky, než kdyby tam T.p. byl.
Oleoekalux ani Oleoekamet nebyly čisté oleje, byla v nich i insekticidní složka. Něco jako dnes na trhu dostupný Předjarní postřik (dvousložkový - míchá se Calypso a olejová složka Mero STEFES).
Nezaměňujete náhodou tekuté a mazlavé mýdlo?
Autor: eli.en 2016-03-01 17:16:1011406
Nechtěla jsem vám vstoupit do vysoce odborné diskuse, jen jsem chtěla všem sdělit své zkušenosti s olejovým předjarním postřikem. Jestli jsem se vyjádřila neodborně, tak se omlouvám. Ještě dodávám, že dravé roztoče používám a jsou účinné, tedy pokud vás to vůbec zajímá.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-03-02 08:11:1611408
Pro eli.en.
V žádném případě jste se nevyjádřila neodborně. Kdybyste se nezeptala, možná byste předjarní ošetření i nadále podezřívala ze špatné účinnosti, že pro Vás je přínosné dozvědět se, že tento postřik není univerzální proti všemu a neúčinkuje až do podzimu, a že spolu se škůdci můžete zlikvidovat i predátory. No a že i dnes existují profesionálně vyráběné přípravky na použití v tuto dobu.
Z mé strany to bylo upozornění na to, že tekuté mýdlo (a je jich desítky druhů) se normálně do přírody nedostane, neboť voda, ve které je, prochází před návratem do vodotečí čističkou. A tady ho aplikujete ve směsi s olejem (jakým olejem, je jich celá řada, i v rámci oleje řepkového máte minimálně tři typy - za studena lisovaný nerafinovaný, extrahovaný, rafinovaný,...) na stromy, pod kterými možná máte jahody, možná záhony na pěstování zeleniny. Chápu obavy všech, ohledně průmyslově vyráběných přípravků na ochranu rostlin, ale nechápu ochotu vrhnout se do čehokoliv jiného bez jakékoliv kritičnosti.
Pokud jde o T. pyri, určitě bude zajímavé, když napíšete své zkušenosti - jak dlouho ho v sadu máte, jak děláte monitoring jeho přítomnosti, jakou měrou snížil napadení sviluškou, vlnovníky (stav před nasazením, po nasazení). Vzhledem k tomu, že máte i nějakou révu, je předpoklad, že pokud jsou v propojeném areálu s ovocnými stromy, bude i na ní a pomáhá i tam. Ještě nikdo se tu k použití a účinnosti predátorů nevyjadřoval.
V Rukovětích poslední dva ročníky vyšly články o monitoringu škůdců a použití některých "bioagens", rádi bychom na to navázali dalším pokračováním - třeba právě o Typhlodromus pyri.
Autor: eli.en 2016-03-09 19:30:1211431
Zkusím vám popsat svoje zkušenosti s dravým roztočem T.pyri, ale pokud to bude laické, tak se omlouvám. Nejsem tak zkušená a jsem pěstitel stylem pokus-omyl. Na zahradě mám přes 30 let starou švestku, která bohatě rodí. Dál mám ovocné stromky a vřetena (jabloně) ve stáří od 2 do 5 let, tedy mladé. Mimo třešně všechny již měly ovoce. Révu mám 12 hlav ve stáří 5 a 3 let. V zahradě jsem před 4 lety aplikovala dravého roztoče TP a stromky ani réva nemá téměř žádné škůdce. Kromě jarního postřiku, viz výše, jsem stříkala pouze nektarínku proti kadeřavosti a hrušni proti rzivosti. To ale není napadení škůdci. Nevím do jaké míry je to, že v zahradě není moc škůdců zásluha dravého roztoče, ale nebyl žádný problém ho v zimě koupit, uvázat na stromky a doufat, že to bude účinné. První napadení škůdci a to mšicemi, se objevilo v zahradě až v srpnu a to prvně na růžích, tedy ihned jsem aplikovala postřik. Vzhledem k horkému létu se domnívám, že mšice byly v zahradách hojně. V návodu na TP jsem se dočetla, že roztoč žije tak dlouho, dokud má potravu, takže vlastně nevím, zda ti moji roztoči ještě žijí. Přikládám pár fotek s aplikací plstěných pásků s roztoči. Zdravím všechny zahrádkáře.

připojený obrázek:
Autor: eli.en 2016-03-09 19:31:2011432
nejde mně tam dát víc fotek, tak ještě jedna

připojený obrázek:
Autor: eli.en 2016-03-09 19:33:4811433
a ještě réva

připojený obrázek:
Autor: Milan Velký 2018-06-19 20:51:2514186
Když tedy mám aplikovanou ochranu dravými roztoči, jaké další ochranné postřiky mohu nebo nemohu provádět, abych nezničil dravé roztoče? Děkuji za odborné stanovisko.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4597513
345262
23
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.