hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

česnek

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Bárta Fr 2015-10-13 17:39:1511235
Dobrý den, měl bych možná zbytečný dotaz, má nějaký vliv zaorání zeleného hnojení (řepka) na následné pěstování česneku? Za odpověď děkuji.Bárta
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-10-16 09:55:5511240
Pod česnek se čerstvé organické hnojení nedoporučuje. Osobně bych hledal jiné místo. Zelené hnojení by mohlo být příčinou poškození porostu houbovými chorobami, popřípadě živočišnými škůdci, které naláká rozkládající se organická hmota. Pokud je odstup mezi hnojením a výsadbou takový, že se organická hmota stačí rozložit a v místě nemáte při pěstováním česneku problémy s houbovkami, nemuselo by to vadit. Záleží též na tom, jak hluboko je zelené hnojení a jak hluboko bude česnek. Kořeny česneku by neměly prorůstat do nedávno zaorané hmoty. Hodně záleží na tom, v jaké oblasti hospodaříte. V úrodných a pěstování česneku vhodných oblastech Vám může nějaký ten prohřešek projít spíše než tam kde česnek potřebuje mnohem větší péči, výběr co nejlepšího stanoviště.
Při rozkladu zelené hmoty záleží hodně na vlastnostech půdy, na její vlhkosti, na hloubce jejího zapravení. Na lehkých, písčitých půdách se z mělčích vrstev dík přístupu vzduchu ke hmotě rozkládá velmi rychle. Naopak, při zaorání do větší hloubky na těžších půdách se dostane do vrstvy, kde je málo vzduchu, rozklad je pomalý, probíhá anaerobně, hmota spíše hnije. Podívejte se na stránky http://www.k-cesnek.cz/, napište panu Kozákovi.
Autor: Bárta Fr 2015-10-16 19:02:3311242
Děkuji panu Dvořákovi za zajímavou odpověď.Česnek jsem chtěl sázet následně po zaorání řepky, samozřejmě s malým odstupem. Bárta Fr
Autor: Jindřiška 2017-07-03 12:14:0212928
Dobrý den, letos to vypadalo, že budu mít pěkný česnek, ale v červnu začaly spodní listy dost žloutnout. Po odlomení květů jsem doufala, že rostliny vydrží bez úhony do sklizně. Nejspíš vlivem přemokření silnými, téměř každodenními dešti česnek polehl a krčky jsou měkké, signální výhony s květy jsou ale ještě stočené. Mám česnek urychleně vytáhnout ze země anebo vyčkat až se narovnají? Bojím se, že mi v mokré zemi všechen česnek shnije. Co mám dělat?
Autor: Bárta František 2017-07-06 19:32:5712946
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.Na česneku vyrůstají ze stroužků až nahoru stvoly, nevím jestli je česnek pozdě vytažen, nebo z jiného důvodu.
Za odpověď děkuji Bárta Fr.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-20 07:53:5312991
Paní Jindřiška určitě měla česnek vytáhnout. Listy i při jarním přihnojení postupně přirozeně odcházejí, za vlhka a tepla se množí v půdě patogenní houby, včasná sklizeň ještě před plným vyzráním může mnohé zachránit.
Pane Františku, Vám nejspíše po dlouhém suchu jednotlivé stroužky zareagovaly růstem. Může to být přirozené, zejména u raných odrůd, ale možná i reakce virózní rostliny. Nečekal bych na narovnání stvolu. Česnek potřebuje zalévat, podobně jako mrkev. Pak na vyšší srážky průběžné i nárazové nereaguje nijak přehnaně.
Autor: Bárta František 2017-07-21 20:53:2313008
Dobrý den,
Pane Dvořáku děkuji za odpověď.Nečekal jsem na narovnání stvolu a česnek šel ven, je pěkný a bez virozy.A taky se řídím tím, jak má méně než 4 zelené lísky jde ven.A taky přiměřeně zalévám i mrkev.
A pozdravem a děkuji Bárta Fr. Mohelnice

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222145
4378
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.