hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Náhrada za Baycor 25 WP?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: J. Mašek 2015-06-13 02:12:4510593
Dobrý den,
přátelé nemáte prosím zkušenost s nějakou náhradou Baycoru 25 WP? Tento fungicid byl totiž zatím jediný, který 100% fungoval u mých hrušek na rez hrušňovou a černou skvrnitost (hnilobu) listů. Strávil jsem na netu hodiny hledáním náhrady, ale účinná látka Bitertanol se nevyskytuje v žádném současně dostupném postřiku. Zdá se, že naše milovaná EU opět rozhodla o ukončení výroby bez náhrady... Zkoušel jsem Talent, Horizon, Novozir, Dithane, jejich směsi a další přípravky na rzi všeho možného, ale marně. Vzhledem k tomu, že sousedovo tůje se mi porazit nepodaří, budu kvůli zeleným teroristům muset patrně pokácet své hrušky, protože přesto, že všichni tvrdí, že rez hrušňová je neškodná, opadají mi po infekci rzi všechny plůdky a je vymalováno. Předem děkuji za radu, nebo pomoc.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-16 08:06:2710611
Podívejte se do tabulky http://www.zahradkar.org/ukazky/2008_06_41_pesticidy.pdf, třeba Vás něco jiného napadne. Patří mezi azoly přípravky s účinnou látkou typu DMI (fenarimol, bitertanol, cyproconazol, difenoconazol, fluquinconazol, flusilazol, myclobutanil, penconazol, tebuconazol, tetraconazol), nabízí se hledat tady.
Nicméně sousedovy tůje za to nemohou, rez hrušňová má vedle hrušně jako druhého hostitele jen některé z pěstovaných druhů a odrůd jalovců. To byste dík vlastní neinformovanosti mohl napáchat na rostlinách i sousedských vztazích mnohem více škody než zelení teroristé.
Autor: Josef Zavřel 2015-06-16 15:01:0410619
Dobrý den.
Jak píše pan ing.Dvořák,tůje za rez hrušňovou opravdu nemohou.Mezihostitelem této choroby je jalovec čínský a jalovec klášterská chvojka.Nemusí je pěstovat soused,ale někdo v zahradě vzdálené 200 i více metrů v okolí.Právě proto je boj s touto chorobou těžký,protože pro zaručený úspěch je nutné ošetřit i tohoto mezihostitele,na kterém rez přezimuje.Jinak bývají i ty nejúčinnější přípravky neúčinné.Zdraví J.Z.
Autor: Jan Mašek 2016-04-15 19:08:1311521
Děkuji vám za informace, pánové. Zkusím letos postupovat podle vašich doporučení. Je mi jasné, že rez nezlikviduji nikdy, pokud se bude v blízkosti vyskytovat jalovec, ale každopádně jsem na své zahrádce preventivně "vybílil" tůje, na kterých bylo rzi "na kila" a nahradil je zeravem, kde se rez nechytá.
Autor: Pavel Skála 2016-04-29 22:29:0011571
Jan Mašek tomu dal korunu, když zlikvidoval Thůje a nahradil je Zeravem. Někdy je škoda té námahy něco vysvětlovat.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-05-02 08:12:2111580
...ono se občas do skupiny tůjí zařazuje vše co má jehlice jiné než smrk, borovice, tis. No a za zdroj spór se označují buď rozkvétající červené samčí květy, nebo i rezavé starší šištice tůjí. Tady by rozhodující bylo foto. Jinak je opravdu tůje (Thuja) česky zerav.
Navíc důvod proč opadávají malé plůdky může být (a dost často bývá) někde jinde. Nedostatečné opylení (stačí, aby někde v sousedství někdo vykácel starou hrušku, která byla dominantním opylovačem, nebo byly v okolí pole a louky s lepší pastvou než jsou hrušně), po opylení napadené malé plůdky bejlomorkou hrušňovou, strupovitostí.
Autor: Jirka43 2017-10-22 16:32:1013379
Pan Ivan Dvořák sice odpověděl krásně, odborně, ale vyhnul se přímé odpovědi: Kupte si to a to a to pomáhá. Já mám ty zkušenosti (mnohaleté) že jediný funkční prostředek byl Baycor. Od té doby není žádný. Potvrďte, nebo vyvraťte.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-10-23 09:08:5713380
Není co potvrzovat, vyvracet. Třeba Euparen byl svého času také špičkovým fungicidem a dnes? Vzhledem k tomu, že nejsem agentem některé z firem vyrábějících fungicidy, nemohu žádné prosazovat na úkor druhých. Ale myslím si, že v nabídce je dost kontaktních a též systémových přípravků, které si se rzí poradí.Základem jsou: dávkování, vhodné termíny a kvalita ošetření. Pro kontaktní platí mnohem vyšší pečlivost při aplikaci. Přečtěte si tuto stránku http://www.zahradkari.cz/metodiky/O_D00451.HTM

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3703748
2539
18
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.