hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

dolomitický vápenec

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Antonín Fiala 2015-01-21 18:49:239790
Dobrý den,prosím o radu.Koupil jsem si dolomitický vápenec s tím,že ho použiji ke hnojení stromků,ale když jsem si pročítal na obalu jeho složení a použití,dospěl jsem k názoru,že k tomuto účelu asi nebude.Je tam napsáno,že obsahuje jen 19% vápníku a 11% hořčíku a používá se jako surovina k výrobě krmiv pro domácí a hospodářská zvířata nebo jako minerální doplněk krmné dávky.Takže můžu s ním i hnojit nebo je na hnojení slabý?
Autor: S.P.,Ch. 2015-01-21 21:29:079791
Proč jste četl až po koupení, zkuste vrátit. V této kouzelné krabičce je možno vyhledat mnoho inf. o dol. vápenci-který typ je vhodný pro hnojení rostlin, a který ke krmení zvířat. Vím, stejný název je zavádějící, ale např.rohlík-obyčejný, tukový, sypaný...je v tomto smyslu něco podobného. A proč chcete aplikovat toto hnojivo-když se-bez urážky prosím-neorientujete?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-01-22 07:50:389795
Pane Fialo, vůbec nic se neděje, jedině jestli dík tomu názvu nebyl moc drahý. Je to stejná šarže mletí, stejný materiál jako na pole. Někdy se liší hrubost pytlovaného a volně loženého, který se na pole rozváží cisternami, ale to Vás nejspíše nezajímá. Obsah vápníku i hořčíku je odpovídající. Na hnojení není slabý. Pokud by se bral dolomit jako nerost CaMg(CO3)2, je obou prvků v součtu cca 53 %. Když vezmete dolomitický vápenec jako horninu, s tím, že má v sobě ještě další příměsi, není těch průměrných 40 % čistých živin v součtu málo. A z pohledu krmných směsí a min. doplňků do nich musí být čistší, bez těžkých kovů a kdovíčeho ještě.
Autor: Antonín Fiala 2015-01-27 09:00:389802
Ještě bych se chtěl zeptat na dávkování.Co jsem zjišťoval,tak u dolomitického vápence s obsahem vápníku 55% a hořčíku 35% je to 112-800g/m2 dle typu půdy,ale u tohoto,co jsem si koupil to bude určitě víc. Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-01-27 10:22:479803
Ten obsah vápníku a hořčíku asi nebude v čistých prvcích, to je z pohledu chemického složení horniny nemožné. Někdy se uvádí obsah vápníku ne v čistém ale ve formě formě CaCO3 (nebo i CaO), tomu by to odpovídalo. To, co jste koupil je mletý dolomitický vápenec, který se používá buď jako krmný nebo jako hnojivo, dávkuje se úplně stejně jako ten, na kterém jsou napsána čísla 55% vápníku, 35% hořčíku.
Autor: Pavel Skála 2016-10-13 14:57:3212111
Nepitvejte zbytečně obsahy živin v dolomitickém vápenci. Je to jediný prostředek, kterým můžete do zahrady dodat hořčík (pak ještě snad hořkou solí). Jednou za čas (ideálně po třech letech) kupte pytel mletého vápence a rozhoďte ho lopatkou po pozemku. Nejlevněji ho koupíte ve stavebninách (cca 85Kč za 40kg pytel). Nejdražší jsem viděl tentýž pytel v jednom obchodním řetězci za 270Kč. V tom je ten rozdíl na který vás upozornil p.Dvořák. Jinak se jedná o rozemletý nerost, který se rozkládá jen pomalu a nic s ním neskazíte v jakémkoliv množství.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4125551
3107
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.