hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Napadené švestky

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Tomáš 2015-01-11 21:13:519741
Dobrý den, máme dvě aleje ovocných stromů, jedná se o švestky rozmístěné docela daleko od sebe (rozdíl je také mezi horní a dolní alejí, které jsou v rozestupu minimálně několik desítek metrů). Spousty let byly stromy v naprostém pořádku ale teď je něco napadlo a rozšiřuje se to na všechny stromy. I v horní i v dolní aleji se stromy sloupávají a opadávají z nich pásy kůry. Myslíte že to může mít dopad i na úrodu (tedy švestky) a co případně udělat s těmi stromy ? Předem děkuji za jakoukoli odpověď.

K tématu lze připojit jen jednu fotku tak tady zasílám pro představu další (pokaždé jde o jiný strom)
http://screenshot.cz/FOLLF/
http://screenshot.cz/TEPVN/
http://screenshot.cz/V284V/

připojený obrázek:
Autor: M.Šmoranc,ČZS 2015-01-12 09:23:079743
Dobrý den,
poškození kůry u švestek s velkou pravděpodpodobností způsobuje bělokaz švestkový nebo ovocný, možná i drtník ovocný či d. všežravý, možná i všichni dohromady. V tomto stupni napadení bývá již ochrana problematická. Napadení i vzhled stromů svědčí o zanedbané výsadbě. Stromy je třeba udržovat v dobré fyziologické kondici pravidelně hnojit, provádět řez a základní ochranu. Důležité je vždy na jaře důsledně odstraňovat suché, poškozené, napadené větve a pálit je. Napadení zcela určitě ovlivní úrodu švestek, typuji, že u silně napadených stromů může dojiít i k úhynu. Přeji pěkný a pohodový den.
Autor: S.P.,Ch. 2015-01-21 21:51:329792
Tomáši, spousty let Vám nebo i jiným dávaly-jak jste jim opláceli? Tady může pomoct motorovka-všechny části stromů, které vykazují takové napadení bez milosti pryč, jestli je postižen i kmen, tak rychle vykopat, vyrvat a spálit. Pokud potom ještě něco v sadu zbyde, starejte se o tento poklad jako o své oko v hlavě.
Autor: Honza 2015-02-13 21:00:569892
no tohle mít doma tak už na to beru motorovku a hupcuk , dřív než se to rozšíří na všechny stromy.
Autor: S.P.,Ch. 2015-02-14 09:32:149894
Ano, doma TO nikdo nechce, přesto TO doma mnozí mají, často na hromadě či v metrech. Stejně tak i choroše-na kulatině i pařezech, v sadu, na zahradě je to jako nechat zkažený zanícený zub v ústech. Dočasné řešení je plachta přetažená přes polena, odkornění, u pařezů předcházet jejich vzniku!
Autor: Honza 2015-02-23 19:58:269914
na pařezy beru hupcuk!

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4418498
166247
31
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.