hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

plíseň

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Ivo Kučera 2014-11-07 18:34:529580
plíseň napadá hlavně cibuli(viditelna až po usušení)papriky(plody)rajčata atd.pravdepodobně z hnoje v kterem byly piliny
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-10 07:41:299584
Cibule patří mezi plodiny pěstované ve II. trati, přímé hnojení hnojem se u ní nedoporučuje. V tomto případě může být přímé hnojení jednou z příčin špatné skladovatelnosti. Piliny v hnoji nejsou odpovědné za houbové choroby rajčat a paprik.
Autor: Ivo Kučera 2014-11-12 18:55:009588
Děkuji za odpověd,cibuli samozřejmě nehnojím,ale jelikož pliseň postupně napadá kde co mám pocit,že mi plíseň zamořila půdu v celé zahradě.Napadlo mě použít vápno,ale nevím zda to má smysl.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-13 07:24:359592
Víte, ono není tak jednoduché. Plísní (houbových chorob, kterým je možné říkat plísně) je mnoho druhů. Jsou takové, které se specializují třeba jen na cibuli a česnek, nebo i takové, které si mezi hostiteli nevybírají. Navíc některé létají vzduchem a napadají "jen" vršek rostlin, některé žijí v půdě a ničí rostliny odspodu.
Houby, které poškozují kořenový systém nebo podzemní orgány užitkových i okrasných rostlin mohou být v půdě, nebo si je občas přinesete se sadbou. V prvním případě by ošetření půdy dusíkatým vápnem pomohlo. Pomáhá i moření sadby proti houbovým chorobám.
Pokud zárodky houbových chorob létají vzduchem, vápno nepomůže. Tehdy se buď preventivně, nebo při prvních příznacích chorob používá nějaký opravný prostředek, ať už to je ošetření "eko" nebo konvenčními přípravky. Bohužel nelze ošetřit proti "plísni" paušálně, je jich mnoho druhů a na to abychom tu jednu konkrétní zastavili, nebo z ní rostlinu dokonce vyléčili, musíme ji určit.
Na zahradě je to jako v lese. Když jdete na houby tam, pár jich v pohodě poznáte a víte co s nimi. Dalších vidíte, ale neumíte je určit. Dobrý pomocník je Agromanuál s obrázky chorob, snímky a popis chorob na tomto webu. Nebo fotka porostu s otázkou o co jde.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4418489
166238
41
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.