hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Opadávání jehličí na kleči - škůdce?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Radek 2014-03-15 17:17:048405
Dobrý den,

zhruba 15 let máme na zahradě řadu nízké borovice kleče. Vždycky byla krásně hustá, posledních několik let ale pozoruji, že není v pořádku. Přes zimu vždy uschne a opadá jehličí na předloňských přírůstcích a loňské jehličí je směrem od větve hustě poseto drobnými oválnými bílými tečkami (cca 0,5-1 mm) přisátými k jehlicím. Zelené jehlice jsou v místě přisátí světlejší a na uschlých jehlicích jsou patrné stopy po dřívějším sání. Tak se to opakuje několik posledních let rok co rok, takže na kleči je vždy jen jehličí, které vyrostlo loni, a později nové letošní přírůstky. Domnívám se, že jde o nějakého savého škůdce, ale nevím jakého. Potřeboval bych poradit, o co se jedná a jak to zlikvidovat. Kleč jsem ostříhal, protože byla příliš rozrostlá do šířky, a naplno se projevilo několikaleté působení škůdce - jehličí je jen na konečcích větví, uvnitř je kleč zcela opadaná.

Děkuji předem za odbornou radu.

Radek

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-03-17 08:05:238413
Příjemné ráno. Bez bližšího určení konkrétního druhu, to vypadá na sání mšice - korovnice. Na smrku a několika dalších druzích jehličnanů se vytvářejí hálky, na modřínu a borovici ne. Věřím, že mě někdo doplní.
Autor: Radek 2014-03-18 22:44:348422
Tak podle vyjádření odborníků z bývalé Státní rostlinolékařské správy (dnes Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) by mělo jít o štítenku jalovcovou.
Autor: Pavel 2017-06-15 21:07:3812823
Dobrý den,
máme 15 let borovici - kleč. Letos byla napadena housenkami. Domníváme, že se jedná Hřebečníky ryšavou. Prosíme o odbornou radu, jak zamezit dalšímu šíření a ošetřit poškozený porost.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-16 07:26:1412824
Proti žravým škůdcům je asi nejlepší použití systémových nebo kontaktních a požerových přípravků. Systémové (Mospilan, Careo) jsou jedy požerové, které po aplikaci pronikají do rostliny a putují s"rostlinnými šťávami" svazky cévními. V případě těchto dvou přípravků ale jen nahoru, nikdy ne do částí rostliny pod ošetřením.
Kontaktní musí přijít ve styk se škůdcem přímo ošetřením, nebo tak, že přes kontaminovanou část rostliny škůdce leze. Požerové musí škůdce s listím či jehličím sežrat.
Systémové se hodí i proti škůdcům vyžírajícím vnitřek větviček, výhonů, další jmenované jsou jen na škůdce lezoucí a pasoucí se na povrchu.
U hřebenule ryšavé je poznámka provést ošetření co nejdříve. Vzhledem k tomu, že je to škůdce, který leze po povrchu, je možné použít přípravky z obou skupin. Systémové i kontaktní a požerové. https://agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/hrebenule-rysava

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222152
4385
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.