hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Citroník

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jára 2013-07-21 20:10:227627
Dostala jsem na podzim starší plodící citroník. Sbírám zkušenost s pěstováním. Přezimoval v chladné světlé místnosti, na jaře jsem ho přesadila do většího květináče do zeminy pro citroníky a umístila na terasu. Přímé slunce tam jde na jaře, v létě je před přímým sluncem chráněn průhledným zastřešením. Nevím, jestli to není na závadu a jestli ho nemám přemístit, aby byl i na přímém slunci. Kvetl bohatě, nasadil plody. Hnojím 1 x za 14 dní hnojivem na citrony a 1 x za 14 dní přidávám tekuté železo (střídám po týdnech), protože bohatě obrůstal a lístky byly dost bledé. Nyní se mi nové výhonky zdály vyzrálé (jak to určitě poznám?), tak jsem je zkrátila asi na 3-4 listy. Přitom jsem zjistila, že na spodku loňských listů jsou černé skvrny - asi houbovitá nemoc a nedokážu říct, zda se vytvořily už dřív nebo nyní. Asi bych měla přistoupit k nějaké ochraně postřikem. Nepodařilo se mi nikde najít návod, obracím se s prosbou o radu zde. Myslím, že bych mohla postříkat zespodu buď kuprikolem, nebo dithane - máte někdo zkušenosti? Uvítám i jiné rady ohledně pěstování. Nerada bych ho zahubila. Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Ivan 2013-11-18 08:41:438057
Dobrý den, nevím jak to tehdy dopadlo, ale jestli máte stále stejný problém, vyfoťte listy z obou stran a v ostřejším provedení.
Autor: Jára 2013-11-18 09:26:278059
Děkuji za reagování. Právě jsem prohlížela tyto stránky, když se objevil Váš příspěvek:). Dopadlo to následovně: na citroníku jsem objevila pár puklic a usoudila, že příčina bude v tom. Svilušku bohužel nepoznám, ale žádná pavučinka se nevyskytovala. Mšice jsem taky nenalezla, ale pod citroníkem byli mravenci a dlažba na terase, kde byl květináč, byla mírně ulepená. Z toho jsem odvodila, že to bude nějaký savý škůdce a váhala, co použít, když nevím, jaký. Na zdejších stránkách jsem našla návod na ekologický postřik - řepkový olej, jedlá soda, jar a voda, tak jsem to zkusila. Nejdřív jsem stromeček celý ostříkala hadicí (mlhou), pak jsem zabalila dva žluté plody od loňska do miktoten. pytlíku a zakryla i zeminu (nevěděla jsem, jak by kořeny reagovaly na postřik sodou)a postříkala - 2x po sobě. Stále jsem prohlížela, zda něco najdu, objevené puklice jsem seškrabávala nehtem. K nějakým účinnějším postřikům jsem nedostala odvahu a taky přesně nevím, které bych měla použít. Stromek má hodně nasazených plůdků. Ale: udělala jsem jinou chybu, a to, že při poklesu teplot - nějak v září nebo říjnu - jsem nechala citroník na terase a přikryla jenom netkanou textilií. Byl zalitý a asi vystydl,protože po nějaké době shodil úplně všechny listy. Plůdky zůstaly. V současné době jsem ho již dala do světlého sklepa (nevytápěný prostor s okny pod terasou), kde přezimoval loňskou zimu. Budu ho udržovat mírně vlhký a doufat, že na jaře obrazí. Lámu si hlavu s tím, zda mám plůdky otrhat, případně něčím citroník postříkat, protože škůdce může být i na větvičkách a v zemině. Možná by chtěl i trochu prostříhat, je hodně hustý. Sbírám zkušenosti, jsem v tomto začátečník, velmi si vážím toho, že jste zareagoval, děkuji Vám. Pokusím se přiložit fotku celého stromu před opadem listů - posledně mi šla přiložit jen jedna fotka.

připojený obrázek:
Autor: jára 2013-11-18 09:32:118061
jedna se zdařila, tak ještě jednu fotku

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ústředí ČZS 2013-11-18 09:54:578062
Hezké dopoledne,
pohlídejte si abyste ho nepřelila. I ten opad listů s tím může souviset. Znám ještě jeden starý recept na tyhle škůdce 5g síranu draselného, 7 g mazlavého mýdla, svařit s 1 l vody. Namáčí se postižené části rostlin, roztok by měl mít do 40 °C. Nechá se okapat, aby nebyla "kontaminovaná" zemina v květináči. Postřik by také neměl končit v květináči. Dělám to obyčejně tak, že rostlinu zaliju (aby z květináče nevypadlo při manipulaci moc hlíny), dám do PVC sáčku, zatáhnu a rostlinu si položím na židli, aby visela šikmo dolů. Tak v pohodě ošetřím jak kmínek, tak i větve a listy zespodu. Otáčím, abych ošetřil celou rostlinu, nechám okapat, oschnout.
Použít jde i Careo granulát, tyčinky, jsou systémové - mají svou ochrannou lhůtu. Stejná účinná látka je v Mospilanu, ale ten nemá formulaci granulát, tyčinky (dobré pro okolí). Plody rostou mnoho měsíců, neměly by v nich být rezidua. V teplotách 15-20 °C by mohly do jara narůst a postupně zežloutnout, dozrát. Už jsem dnes někomu psal okolo kalamondinu. Mrkněte tam.
Autor: I. D. ČZS 2013-11-18 10:06:438063
Teď jsem to dočetl. Až k tomu, že to je foto před opadáním listů. Pár plůdků bych nechal, při prostříhání bych se jim v žádném případě nevyhýbal. V rozumné teplotě začne citrus vcelku brzo obrážet - pokud nemá poškozené kořeny. Mrkněte do květináče (zkuste vytáhnout stromeček), podívejte se, má-li konce kořenů bílé, nebo zaschlé, zahnilé. Pokud jsou živé, obrazí dosti rychle, pokud jsou mrazíky poškozeny, je to horší. Ale teploty nad 15°C by měly stačit na regeneraci, pomohlo by ošetření substrátu Previcurem. Nutný je v tomto případě dostatek světla. V chladném uložení více hlídejte vlhkost, ta kontrola a ošetření při poškození kořenů je stejné.
Autor: Lubomír Barák 2018-11-07 19:06:4514639
Dobrý den,
pěstuji v PC skleníku citrusové rostliny. A teď když už je chladné počasí a málo slunečního svitu,tak ve skleníku je chladnější vlhkost a tím se na listech vytváří černé povlakové fleky které se dají vodou smít ale nic to neřeší neb se stále tvoří.Je to asi nějaká plíseň či houba. Prý se tomu říká čerň listová.
Prosím tedy o radu co by to mohlo být a zda je na tuto čerň nějaký postřik.
Děkuji za odpověď a tím možná i za pomoc.
Spozdravem Lubomír Barák
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-11-08 08:32:3314645
Čerň žije na medovici, kterou tvoří saví škůdci, jako jsou svilušky, mšice, molice,... Pokud není na listech zdroj výživy černě, není ani ta.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4598946
346695
11
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.