hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Omlazení jabloní

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Barborka 2007-10-08 17:58:14542
Dá se omladit stará jabloň? Má výborná jablka, ale nebyla alespoň třicet let prořezávaná. A nebo jdou z ní vzít rouby? Děkuji za odpověď. Bára
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-10-08 21:25:45543
Vážená pani Báro,
předpokládám, že vámi uváděná jabloň je vzhledem ke stáří asi nějakého vyššího tvaru - polokmen nebo dokonce vysokomen (kolem 180 cm základ koruny). U těchto vysokých tvarů stromu se řez ve vyšším věku provádí dosti obtížně a často se již neřežou. Podnož bývá většinou semenáč s intezivnějším růstem. Strom přirozeně stárne a plodí méně, má málo plodonosného obrostu a celkově zahoustne. To většinou donutí majitele k razantnějšímu zásahu - zpětnému řezu, který má strom omladit. To můžete s jabloní udělat i vy, ale přitom můžete tvar stromu zcela pokazit. Výsledkem totiž často bývá strom podobající se vrbě, neboť jen málo zahrádkářů dokáže z nových výhonů několik let tvarovat zpět omlazenou korunu. Zpětný řez má i další úskalí, řezná plocha je vždy velká, proto vyžaduje pečlivé ošetření. V prvním roce po řezu z každé seříznuté větve vyraší několik výhonů, z nichž je možné ponechat ve výsledku většinou jen jeden nebo dva, ale nesmějí se odstranit hned, neboť zpočátku pomáhají v zavalení řezné rány. Ponechané výhony vybíráme podle požadovaného tvaru nové větve, tak aby nahradila původní starou, která již odplodila a byla odstraněna. Pokud si na zpětný řez netroufáte, domluvte se s nějakým zkušenějším zahrádkářem v okolí. Jde především o někoho, kdo vám bude schopen poradit v několika následujících letech, které větve v koruně ponechat, a které odstranit, to takto na dálku dost dobře popsat nelze.
Věřím, že popis zpětného řezu snadno najdete v nějaké ovocnářské literatuře v místní knihovně.
Jinak k odběru roubů se doporučují mladé silné většinou mírně vzhůru rostoucí jednoleté výhony na obvodu koruny nejlépe z osluněné strany. Ty na vašem starším stromě asi nenajdete. Po zpětném řezu budete mít, ale vhodných výhonů pro odběr roubů dostatek. O odběru roubů najdete povídání v naší Rukověti 2003 na str. 58.
Autor: Barborka 2007-10-09 19:11:35548
Vážený pane Kožešníku, moc děkuji za odpověď. Jabloň je asi hodně stará, podle maminky je asi ještě sázená za války. Kmen od země je asi jeden metr (možná metr dvacet) rovný a pak se rozvětvuje. Celkem je asi pět metrů vysoká. Nakoupím si nějakou literaturu, poptám se u sousedů a pokusím se o ten zpětný řez. Můžu to zkusit třeba jen na dvou větvích ? Jinak stejně by se asi musela pokácet. Ale je mi líto sice malých, ale moc dobrých jablek. Děkuji Bára
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-10-09 23:18:15549
O postupném zpětném řezu nic nevím, myslím si, že to nebude fungovat jako omlazení. Větev spíš neobrazí a nevytvoří nové mladé dřevo. Strom po zpětném řezu mívá jen kmen a několik pahýlů, tím jej donutíte k zmlazení. S řezem nespěchejte, počkejte na jaro až bude zřejmé, že nepřijdou silnější mrazy. Nevím v jak vysokých podmínkách (nadm. výšce) strom roste.
Druhá otázka je, že vzhled stromu již nebude takový jako nyní. Někdy je lépe upřednostnit hezkou korunu stromu v kompozici zahrady nad množstvím sklizně. Kvalitních jablek je na trhu dostatek a zvýšení sklizně mnohdy nevynahradí estetickou hodnotu stromu - stín koruny v parném létu, hnízdiště ptáků sbírajících škůdce na zahradě a další. Zkuste zvážit zda se to opravdu vyplatí, zásah je v podstatě nevratný a bude na stromu patrný po řadu let.
Autor: Ivana Kožešníková - ústředí ČZS 2007-10-10 09:36:41550
Paní Barborko, zaujal mě Váš hezký vztah ke starému stromu. Kdysi jsme řešili podobný problém ve staré ovocné zahradě, která byla navíc ještě zarostlá náletovými dřevinami. Několik starých ovocných stromů jsme ponechali do dnešní doby, ale nikdy jsme toho nelitovali. Počítá se s nimi sice jen jako doplněk toho co bylo nově vysazeno, ale ovoce je zpravidla i bez chemických zásahů a velmi dobré. Projevuje se u nich sklon ke střídavé plodnosti, ale zahrada zůstala přeci jenom hezčí, malebnější. Najdete v ní stín i za největších veder a dokonce je možné se v ní i ztratit. Když se urodí švestky, jsou to ty nejlepší, které znám hlavně z dětství.
Autor: Vašek K. 2007-11-08 16:41:30634
Starší stromy můžete sesadit o několik pater, ale ne najednou, vznikne vám takový deštník - kolmo vyrůstající výhony proberte, ale nezkracujte, jinak by se moc rozvětvily a strom by byl hustý, některé výhony můžete také vyvázat do prostoru, kde nejsou větve a pod vyšími tvary budete mít stínu dosti. Velké rány zamažte balzámem nebo latexem, aby dřevo nehnilo a nerostly tam choroše. Když začnete řezat, vždy musí být u řezu nějaká boční větev nebo výhon, aby se rána lépe hojila. Po takovém zásahu budou růst vlky, které se dají redukovat už za zelena vytržením při dosažení asi 10 cm. Lépe se hojí rány a nezůstane pahýl ze kterého obrůstají stále nové výhony. Po zmlazení budou jablka větší a lépe vybarvená. Nechá se tímto zásahem v době před květením omezit zčásti střídavá plodnost, ale chce toto provést v době velké násady květů a po snížení ještě protrhat malé plody po červnovém propadu.
Autor: Honza Š. 2012-02-04 10:53:405855
Dobrý den, mám podobný problém jako paní/slečna Barborka s tím, že už pokus o omlazení byl proveden lokálním zahradníkem a známým mé babičky.Nemám z toho úplně dobrý dojem a rád bych se vás zeptal na názor. Jabloň je stará tak 50-70 let a jeúbyla ústředním bodem dvorku.Po celá léta skýtala stín a já ji pravidelně
zamazávám rány(barvou,hojivým tmelem) a tak trochu pláču nad neúspěšnými zásahy.
Záměr byl zřejmě postupně omladit, vyrašilo spousta vlků a myslím že první řez bude teď hodně důležitý, aby napravil škody způsobené zásahem.
Co dál, poraďte prosím. S pozdravem J.Š.

připojený obrázek:
Autor: Vašek K. 2012-02-09 12:04:395859
Já bych odstranil ještě ty konce starých větví až ktěm nejlepším výhonům z ktrých založíte nový obrost nový zaklad koruny.Ta pravá větev je příliš dlouhá levá také střední také skrátit aby stohoto pohledu tvořil strom pyramidu tím se zbavíte starýho obrostu a vypěstujete nový původní větve budou tvořit základ koruny.Vyrůstající větve by měly vyrůstat z horní části sylných větví jinak se budou později vylamovat protože vyrůstají jen z kůry nemají tak sylné držení jak větve původní které vyrůstali od středu to je vidět na přůřezu starých větví kdyř je roseknem.
Autor: Milan Kubinský 2012-09-29 20:09:096688
Svoje detstvo mám spojené aj s tým, že s otcom sme si sadli pod jabloň-jonatánku. Tie nízkokmene neskôr nič také neumožovali, pod nimi sa dalo tak plaziť. A v konečnom dôsledku zabrali v záhrade viac miesta,ako tie vysoké stromy. Tým "zákrpkom" som nikdy neprišiel na chuť! To len socialistické záhradkárstvo tlačilo túto novinku! Mojím snom bolo sadnúť si s vnukmi pod jonatánku! A dnes som ju našiel. V starom opustenom sade som našiel asi 60 ročnú jonatánku. Riadne " sešlú", ale tá chuť jabĺk ma vrátila o 50 rokov zpäť ! Urobím všetko preto aby som ju tam na mieste "revitalizoval" vymladil a domov si priniesol vrúble na zaštepenie. Ďakujem všetkým tu za rady ako NA TO !!!
Autor: Věra 2012-10-04 20:16:116704
Jonatan považuji chuťově za nejlepší jablko. Chce ale chráněnou a slunnou polohu a časté a pečlivé ošetřování proti chorobám. Ta námaha se ale vyplatí.
Doporučuji množit a množit, najde se i hodně dalších zájemců.
Autor: Blanka 2014-03-04 15:14:308333
Dobrý den, také řešíme problém zmlazení staré jabloně. Jsme v nadmořské výšce 350 m. Strom je dominantou zahrady a nechceme jej zničit. Rádi bychom strom ale o něco sesadili, protože je cca 7 m vysoký. Začíná hodně stínit a vrchní větve jsou opravdu velmi vysoko. Vysazen bude patrně déle než před 45 lety, jistě je to vysokokmen. Rodí veliká podzimní jablka, odrůdu bohužel neznám. Kmen je vysoký cca 3 metry (patrně díky neodborným zásahům - uříznutím nejnižších kosterních větví). Nastudovali jsme si literaturu ale z uříznutí kosterních větví máme trochu strach, nechceme strom nenávratně zprznit. Nemohli byste mi prosím poradit kde kosterní větve seříznout?
Strom má také jisté trhliny v kůře, možná se jedná o staré mrazové desky. Rádi bychom tyto rány také ošetřili. Mám pravdu? Je to poškození mrazem?
A ještě jeden dotaz. Neošetřená uříznutá větev udělala dutinu a v ní je trouchnivé dřevo. Jak ji ošetřit? Někdo mi radil, vyndat trouchnivé dřevo a díru vyplnit betonem ...ale je to správně?
Mnohokrát děkuji za případné rady které velice vítám. Rádi bychom stromu dopřáli ještě pěkné stáří s péčí kterou mu můžeme a chceme poskytnout.

připojený obrázek:
Autor: Blanka 2014-03-04 15:14:368334
Dobrý den, také řešíme problém zmlazení staré jabloně. Jsme v nadmořské výšce 350 m. Strom je dominantou zahrady a nechceme jej zničit. Rádi bychom strom ale o něco sesadili, protože je cca 7 m vysoký. Začíná hodně stínit a vrchní větve jsou opravdu velmi vysoko. Vysazen bude patrně déle než před 45 lety, jistě je to vysokokmen. Rodí veliká podzimní jablka, odrůdu bohužel neznám. Kmen je vysoký cca 3 metry (patrně díky neodborným zásahům - uříznutím nejnižších kosterních větví). Nastudovali jsme si literaturu ale z uříznutí kosterních větví máme trochu strach, nechceme strom nenávratně zprznit. Nemohli byste mi prosím poradit kde kosterní větve seříznout?
Strom má také jisté trhliny v kůře, možná se jedná o staré mrazové desky. Rádi bychom tyto rány také ošetřili. Mám pravdu? Je to poškození mrazem?
A ještě jeden dotaz. Neošetřená uříznutá větev udělala dutinu a v ní je trouchnivé dřevo. Jak ji ošetřit? Někdo mi radil, vyndat trouchnivé dřevo a díru vyplnit betonem ...ale je to správně?
Mnohokrát děkuji za případné rady které velice vítám. Rádi bychom stromu dopřáli ještě pěkné stáří s péčí kterou mu můžeme a chceme poskytnout.

připojený obrázek:
Autor: Blanka 2014-03-04 15:17:438335
Je toto mrazová deska? Lýko je v některých případech pod prasklinou odchlípnuto od kůry. Děkuji moc.

připojený obrázek:
Autor: Blanka 2014-03-04 15:20:388336
Jak ošetřit takto dutou větev? Je bohužel na kmeni, takže nejde uříznout na zdravé dřevo. Dutina je cca 10 cm hluboká.Děkuji za radu.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-03-05 07:32:378339
Hezké ráno. Beton je jedno z možných řešení, ale pokud byste měla možnost nechat si od klempíře vyrobit stříšku, která by díru zakryla tak, aby do ní nezatékalo. Ten trouchnivějící obsah by bylo dobré vybrat na pevné dřevo (pokud do té hloubky díry dosáhnete). Na desinfekci a omezení dalšího tlení vystříkejte dutinu některým běžným měďnatým preparátem. Dutina bude žít, vysychat, nebude do ní přibývat voda. Uzavření betonem hrozí tím, že pod ním bude vlhko a trouchnivění bude nekontrolovaně postupovat dále. Navíc jeho větší množství v dutině může "narušit statiku" stromu, zejména pokud by díra byla v nakloněném kmenu, ve větvi směřující šikmo od kmene.
U poškozené větve (pokud je opravdu v té téměř vodorovné poloze) bych spíše řekl, že byla něčím přetížená, nebo nějakým nešetrným způsobem ohýbána, kdyby to bylo v místě, kde jezdí třeba traktor s vlekem nebo menší náklaďáčky, řekl bych, že větev zachytila o korbu a zkroutila se, praskla. Řešení ošetření je v odstranění suché kůry až k živému dřevu, zatření dřeva latexem s přídavkem mědi (Kuprikol, Champion....). Aby zatřené místo a jeho okolí netrpělo různým zahříváním od slunce, radil bych latex v barvě podobné barvě kůry. Pošlete mi prosím obrázek stromu na adresu dvorak@zahradkari.cz, namaluji Vám přibližně jak by měl první zásah vypadat.
Autor: Tomáš 2015-08-13 21:30:5511089
Dobrý den,
měl bych také dotaz týkající se staré jabloně ,jedná se o odrůdu české panenské,je to vysokokmen 2m , co se pamatuji byl to vzrostlý strom ,kdyz jsem byl dítě, tak to odhaduji na 70let jiste. Během let se z koruny, která byla tvořená třemi hlavními větvemi,jedna postupně odešla pod řezem asi 20cm se před cca 2lety vykloval datel díru , zasahuje tak na polovin kmene. Zbylé vetve jsou vitální plodí poměrně dost ovoce,prakticky každý rok, jen nevím jak se mám chovat k díře po datlovi a zda odumírání nebude pokračovat.Přesto že se jedná o velikostně malá jablka, jsou velice štavnatá ,sladké a nezaměnitelné chuti a i za ne uplně ideálního uskladnění vydrží do jara.
Mam dotaz zda je možné na tak vysoký a starý kmen, který je z jedné poloviny vyklován datlem čili asi ne uplně zdravý,nějak omladit a zda bude mít nějaký efekt roubovat na řez po větvy(průměr 20cm)a pokud ano odebrat rouby z tohoto stromu nebo se pokusit sehnat z jiného stromu pokud se české panenské dá dnes nekde sehnat.
A nebo nedělat nic a doufat že zbylé vetve jestě nejaký rok budou plodit,dekuji Za odpověd.

TZahalka@seznam.cz
Autor: S.P.,Ch. 2015-08-14 12:09:3911090
Tomáši, Vaše snaha o záchranu Jabloně je prima. Můj názor-nejprve zabezpečte zbylé kost.větve před zlomením-vylomením-zatržením, např.uvázáním k tyči, kůlu...Potom půdu pod stromem nasyťte cca dvojnásobně větší dávkou hnojiva, než je běžně v návodu doporučována-s přihlédnutím k místním podmínkám, cererit PODZIM, dolom.vápenec, před zámrazem organiku-vyzrálý hnůj, kompost. V případě dlouhodobého sucha důkladně zalévejte. Odlehčovací řez-zkrácení kost.větví a terminálu o cca třetinu proveďte v předjaří, rány důkladně zatřete vhodným přípravkem. Většinu nových, v příštím roce narůstajících výhonů ZACHOVEJTE! Na jejich probírku a odběr roubů bude čas napřesrok. Dutina se dá řešit různě, nejdůležitější je zabránit ve vnikání vody. Vyčistit od práchně, vyplnit montážní pěnou, nebo po vyč.jen zastříškovat a umožnit živočichům-ptákům, savcům, hmyzu využít dutinu k trvalému či dočasnému úkrytu.
Autor: Ivo 2017-03-03 13:43:3812287
Dobrý den,
prosím o radu jak ošetřit takhle prasklou kůru na švestce
pokud je to jen možné
Děkuji

připojený obrázek:
Autor: Ivo 2017-03-03 13:45:4612288
Dobrý den,
prosím o radu jak ošetřit takhle prasklou kůru
pokud je to jen možné
Děkuji

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-03-06 08:00:1012290
Víc bych to neodchlipoval, ránu zamázl voskem nebo nějakým balzámem, kmen dost pevně omotal buď pytlovinou nebo třeba roubovací páskou, geotextilií, filcem - přetáhl úvazek až nad prasklinu. V létě (v případě plastových pásek, drátů a provázků upevňujících pytlovinu, filc, geotextilii) bych to povolil, převázal. Kůra je nejspíše živá, její svazky cévní budou dále sloužit a časem jak bude tloustnout přilne ke dřevnímu válci.
Autor: Robert 2017-04-07 09:49:1712344
Dobrý den,
prosím o radu začínajícímu zahrádkáři. Jedná se o řez mladé jabloně Rubinola na podnoži MM106 pro tvar čtvrtkmen. Jabloň byla zasazena na jaře 2016 a ihned po zasazení byl proveden první řez. Letos jsem v dubnu zastřihl jen boční větve. Jabloň má nyní silný konkurenční terminál. Má se tento konkurenční terminál celý odstranit a jak zkrátit hlavní terminál. Případně označte i korekci řezu kosterních větví. Prosím o radu a nejlépe i se zakreslením řezu přímo do přiložené fotografie.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-11 09:00:0512350
Dobrý den, na čtvrtkmen to moc nevypadá, ale možná, to zkresluje a korunka je založená opravdu v cca 1 metru. Aby korunka měla pevný základ bylo by dobře zakrátit přírůstky z loňska na 5-6 oček - nechat na očko jdoucí z koruny. Já osobně bych větve v koruně rozepřel nebo je vyvázal ke kolíkům aby jejich úhel byl bližší 90°. Konkurenční výhon vyřízněte celý, terminál by měl být zakrácený cca o 15 cm výše než jsou po řezu větve koruny.
Autor: Ladislav Kovář 2017-04-25 09:40:3412410
Jak nejlépe zabránit střídavé plodnosti u jabloně, konkrétně se jedná o odrůdu Angold. V r.2016 měla jabloň obrovskou násadu a i přes značnou probírku nemá letos ani kvíteček. Je to již po několikáté.

Děkuji
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-26 07:42:1512418
Angold je odrůdou, která při probírce plodů a správné péči (neroste nijak pravidelně, hůře se tvaruje) netrpí střídáním roků s vysokou a nízkou sklizní.

Dost to na povídá situaci, kdy strom má málo živin potřebných na tvorbu květů a plodů. Jeden rok je všechny vyčerpá na úrodu do té míry, že je nemá na indukci květů v roce dalším. Přihnojte tedy do kořenové zóny fosforem, draslíkem, hnojivem se stopovými prvky. Hnojení na trávník pod stromy nemá cenu, ten prakticky vše sežere. Hnojiva se musí dostat pod trávník, do hloubky cca 30-40 cm, do obvodu koruny. Tam jsou kořínky, které na to čekají. No a během vegetace tak 2x a ž 3x pohnojte hnojivem určeným na list s obsahem P, K, stopových prvků.
Zkuste pozdně letní řez, prosvětlení koruny stromu a zakrácení větviček může vést k přeměně listových pupenů, lepšímu nasazení květů. Nebojte se odstřihnout větévky s plody, které v koruně stíní.
.....Uděláte-li oboje, s velkou pravděpodobností se tento stav zlepší, urovná.
Autor: Ilona 2017-05-06 12:00:5312468
Dobrý den. Prosim o radu jak ošetřit krásnou asi 80let starou morusi.Jsme noví majitele a nedávno jsem objevila díru u paty stromu.Jinak ma jeste dvě pukliny v místě kde se rozvetvuje.Kazdy rok bohaté plodí černé moruse.Dekuji za odpověď.

připojený obrázek:
Autor: Ilona 2017-05-06 12:01:1312469
Dobrý den. Prosim o radu jak ošetřit krásnou asi 80let starou morusi.Jsme noví majitele a nedávno jsem objevila díru u paty stromu.Jinak ma jeste dvě pukliny v místě kde se rozvetvuje.Kazdy rok bohaté plodí černé moruse.Dekuji za odpověď.

připojený obrázek:
Autor: Ilona 2017-05-06 12:04:1412470
Jeste k te morusi

připojený obrázek:
Autor: Ilona 2017-05-06 12:07:2012471
Moruse

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2017-05-08 11:43:0712485
Vypadá jak mamut, ještě troška a je kaput...A co celkové foto-bylo by? Prosychá? Zmlazuje? Od, či ze země vyhání? Jsou pod ní semenáčky? Naklání se na stranu-ohrožuje něco, někoho? Někomu se mech, lišejníky atd. na kmeni, větvích líbí, připomíná to trochu scény z f. Avatar, ale dle mého to ke zdraví ovocnanu nepřispívá-právě naopak! Takže-kartáč a pryč s tou špínou! Pak blízké okolí kmene zbavte plevele a cca 5cm vrstvy zeminy, položte netkanou textilii, na ni dejte kačírek-bude to funkční pro strom, pěkné pro Váš zrak, ozdravení se dostaví hned, bude držet pak.
Autor: Ilona 2017-05-08 20:58:4012503
Jeste k morusi.Jedna větev je sucha Jedna vyrasila nova v místě praskliny.Strom stoji mezi dvěma stodolama a kolem vede cesta,takže se tam nedá moc dělat,ale udělám co půjde.Stoji rovné a zda se ze pevne.Moc pekne versujete ale nedozvedela jsem se jestli a co mam dělat s těmi prasklinami.Jestli je mam něčím zatrit nebo zakryt.

připojený obrázek:
Autor: Ilona 2017-05-08 21:02:4612504
Moruse

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2017-05-09 08:59:5312506
Suché větve neodkladně pryč, po odstranění špíny natřít kmen a odhalené dřevo vápnem-konzistence jako smetana-důkladně vetřít do každé dírky-případné larvy dřevokazů to udusí.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4111549
1800
20
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.