hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Pyracanta

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Vrabcová Vl. 2007-08-03 09:42:40363
Dobrý den,
chtěla bych tímto požádat o radu.
Ačkoliv keře pyracanty vypadají pěkně,pěkně kvetly, ze začátku i plody byly pěkné, nyní začínají tyto plody postupně černat.
Děkuji
Autor: Ivan Dvořák 2007-08-03 21:46:18366
Hezký večer,
Pyracantha, hlohyně patří do čeledi růžovitých, je příbuzná jabloní, hrušní,... Trpí stejně jako ony houbovými chorobami. Například podmínky pro strupovitost letos byly vcelku velmi dobré, hlohyně v okolí, kde bydlím jsou napadené, některé plůdky jsou strupaté a praskají, jiné jsou prakticky celé černé. Pokud by to bylo ono, stříká se za deštivého jara, přípravky jako u jabloní. Je vcelku zajímavé, že různé odrůdy jsou rozdílně vnímavé. Tři odrůdy vedle sebe s odlišnými barvami jsou "chycené" velmi rozdílně.
...Nemusí to být jen strupovitost, těch chorob je více, ozvou se jistě i další.
Autor: I.K. - ústředí ČZS 2007-08-23 13:59:14395
I mezi hlohyněmi (Pyracantha) lze nalézt odrůdy oddolné strupovitosti. Jedná se o kultivary druhu Pyracantha crenatoserrata "Orange Glow" a "Bad Zwischenahn". Obě jsou sice odolné strupovitosti, ale v našich podmínkách choulostivější na mrazivé klima.
Častý je výskyt černí na listech a plodech, které tak podstatně ovlivní estetickou hodnotu celého keře. Jedná se především o černě rodů Pullularia a Cladosporium, proti nimž je účinný opakovaný postřik organickými fungicidy.
Naše nejrozšířenější hlohyně šarlatová - Pyracantha coccinea, byla v posledních letech šlechtěna i na rezistenci proti výskytu těchto černí. Jako nejodolnější se jeví odrůda "Kasan", která navíc ze všech hlohyní snáší nejlépe i znečištěné ovzduší.
Autor: Michal B. 2007-10-01 13:32:26521
dobry den, chci se zeptat, zda-li jsou plody Pyracanth jedle, dekuji.
Autor: Ivan Dvořák 2007-10-01 19:51:49524
Příjemný večer. Vzhledem k tomu, že je vcelku solidně obírají ptáci, jsou. Nicméně nevím jak chutnají, jsou-li kyselé, sladké, trpké,..., nevím. Mohou působit projímavě či stavět, mohou být konzumní kvalitou jako černý nebo červený jeřáb,... Tak jako u jeřábu budou odrůdu od odrůdy jiné. Zkusit to můžete. vybírejte si raději ovoce zdravé, bez napadení černěmi, strupovitostí. Fandím všem, kdo nastupují cestu po velikánovi našich dějin J. Cimrmanovi a zkoušejí prozkoumat všechny uličky, i když se zdá, že budou skoro na 100% slepé. Mezi zapomenutým ovocem nejspíše není. Možná, že by se mohla zařadit k šípkům, hložinkám, dřínkám, dřišťálkám, tisinkám,...
Autor: Ivana Kožešníková - ústředí ČZS 2007-10-01 20:55:56527
Pane Michale, jsou sice: Krásné, užitečné, ale nebezpečné! Obsahové látky nebyly zcela prozkoumány, bylo však zaznamenáno několik případů velkých potíží až otrav po požití plodů dětmi.
Chuťově nepatří mezi atraktivní a proto jsou i přes to dále doporučovány pro výsadby dětských hřišť.
Autor: Pavel N. 2007-11-25 09:13:34667
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s řezem Pyracanth. Děkuji.
Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2007-11-25 10:27:04668
V řezu nejsou myslím žádné zásadní problémy. Hlohyně se mohou pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách - nenamrzají, vedené i jako velice přísné tvary podél stěn domů a plotů na tzv. špalírech, nebo do vějířů. Na jaře zdobí bohatou násadou květů, od časného podzimu dlouho do zimy větším množstvím výrazně zbarvených plodů a protože je řazena k stálezeleným keřům (listy vytrvávají na keři téměř přes celou zimu) je ozdobná vlastně téměř po celý rok.
Nejvhodnější dobou pro řez je předjaří, když ztratí své listí, těsně před rašením. Keř je svým charakterem velice neuspořádaný - rozsochatý, hustý a plný trnitých zkrácených větviček. Je proto velmi vhodný pro zakládání živých plotů - tvarovaných i přirozeně rostoucích. Pokud výjimečně namrzne (ve velmi krutých zimách) po seříznutí dobře a rychle obrůstá. Uvádí se ještě to, že trpí okusem zvěří.
Autor: Vlasta 2008-06-01 21:40:581230
Na jaře jsem zasadila hlohyně asi 5O cm.Prosím vas za jak dlohou dobu dorostou do výšky 1,5m.děkuji2
Autor: Ivan Dvořák 2008-06-03 21:33:071234
Hezký den.
Vše záleží na tom, jakou máte odrůdu, v jakých podmínkách roste. Obecně se dá říct, že první rok se budou rozkoukávat, vyrostou asi 20 cm (10-30 cm). Delší dobu sedí, když kořeny zcela zaplní objem květináče, vytvoří okolo "mech". Ten se musí naseknout, aby z něj vyrazily kořeny do okolí, aby rostlina lépe a rychleji kořenila, dokázala si brát vodu a živiny z okolí. Druhý rok "dají" jistě těch 30 cm. Existují odrůdy vzrůstné a málo rostoucí. Pokud máte rostliny od seriózní firmy, budou mít jméno, nebo Vám alespoň ukázali, z čeho brali řízky. Díval jsem se do trochu starší literatury, protože o odrůdách mnoho nevím, ale jako vzrůstné tam jmenují Kasan, Bad Zwischenahn, Orange Glow, Sunshine.
Autor: Pavel Kuchař 2011-09-16 16:23:385357
Dobrý den,letos na jaře jsem zasadil sazeničky hlohyně,nyní jsou vysoké asi 40cm,mají se nějak připravit na zimu?,třeba zakrátit?
Autor: Barbora Benešová 2017-07-07 11:59:2912950
Dobrý den,
chtěli bychom jako živý plot hlohyni kasan. Mohu se zeptat na ideální čas sázení a hlavně kde sehnat tuto odrůdu, aby byla kvalitní?
Moc děkuji, Benešová.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-20 07:55:4212992
Pokud sázíte prostokořenné sazenice, pak od konce září, do začátku vegetace, jinak kdykoliv.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222153
4386
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.