hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Metlovitost maliníku??

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Lucie Váhalová 2010-09-13 20:58:214020
Dobrý den, u maliníku mi vyrůstá plno drobných výhonů a žádné silné, kvalitní výhony. Jedná se o metlovitost nebo nějakou virózu? Existuje nějaká ochrana nebo je nutné rostliny vykopat? Případně je možné zasadit nové rostliny na stejné místo?
Děkuji za rady.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-14 08:22:524027
Jedná se o fytoplasmovou zakrslost maliníku.
Příčinou je fytoplasma Rubus stund phytoplasma. Doporučená ochrana rostlinolékaře je okamžitá likvidace napadených rostlin, nejlépe spálením a nákup zdravého sadbového materiálu.
Autor: Jana 2017-04-02 14:27:1512336
Dobrý den, jde maliníky před metlovitostí předem nějak ochránit? Je účinný postřik Kuprikolem? Kdy jím stříkat? Kdy se dají na pozemek, kde jsem zlikvidovala napadené rostliny, sázet rostliny nové?
Mám problém i u pnoucích "malin"- Tayberry a také u kříženců s ostružinou (malinoostružiny)- Medana.
Děkuji. Jana
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-03 08:33:0112340
Virózy a fytoplazmy se na záhoně neléčí. Kuprikol v prevenci nepomůže, rostliny nevyléčí. Rostliny neochrání nic z pesticidů. V laboratoři se to dělá tak, že se odebere vzrůstný vrchol (prakticky je to pár buněk), do kterého se viry či fytoplazma ještě neprotlačily a z něj se prostřednictvím meristémového množení dopěstuje zdravý materiál. Nebo se rostlina zahřeje na určitou teplotu (přes 40 °C), na přesně stanovenou dobu a ty teplota viry zabije.
Doma se používá teplota vyšší - vše se pečlivě vykope a spálí, tak jak se píše výše. To se týká nakažených maliníků, ostružiníků i jejich kříženců.
Pokud víte, že na místě nezůstalo z postižených rostlin nic co by prorostlo a stalo se zdrojem infekce pro ty zdravé, můžete po výměně zeminy v místě (! půdní únava) a jejím prohnojení sázet prakticky hned. Na jiné místo, raději dál od místa výsadby a od malin sousedových také třeba hned.
Přenáší je hmyz savý, člověk na nůžkách, drsnějším kontaktem s rostlinami. Údajně metlovitost přenášejí i včely, prostřednictvím pylu z napadených rostlin.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4111555
1806
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.