hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Rebarbora - reveň

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Vladimír 2010-08-30 15:13:593957
Dobrý den. Prosím o radu ohledně množení rebarbory - způsob, vhodná doba. Také zařazení do druhu zeleniny. Je listová, či jiná? Děkuji za odpověď.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-02 13:30:453977
Reveň, rebarbora - lat. Rheum je vytrvalá statná bylina s vytrvalým dřevnatým oddenkem. Listy jsou velké a dlanité, květy v bohatých latách a plodem jsou trojkřídlé nažky. Je popsáno asi 30 druhů rozšířených hlavně ve východní Evropě a Asii. Některé druhy jsou využívány jako zelenina, jiné pro lékařské účely a mnohé se pěstují jako okrasné rostliny.
Pro nás je nejdůležitější Rheum rhabarbarum (syn. Rheum undulatum) - reveň kadeřavá, která je svým významem řazena mezi řapíkaté zeleniny. Pěstována byla již antickými Řeky, kteří jí také dali jméno podle řeky Rha jak nazývali Volhu. Pěstována je pro jedlé, růžově zabarvené řapíky, je chladuvzdorná. Obsahuje jen malé množství vitamínů a je nízkokalorická.

Ideální pro rozmnožení oddenky je časně podzimní termín, kdy ještě oddělky stihnou dobře do zimy zakořenit a na jaře pak brzy vyraší. Oddělek by měl mít alespoň 3 kořeny a vysadíme ho trošku hlouběji do půdy tak aby byl asi 5 cm pod úrovní terénu. Na zimu je pak navíc ještě vhodné zakrytí vysazené rostliny přikrývkou slamnatého hnoje, rašelinou, dobrým kompostem, přihrnutím půdou apod. V místech chladnějších s většími mrazy a rizikem holomrazů je vhodnější ponechat množení na jarní měsíce.
Je jí také možné pěstovat ze semene, ale výsledek nebývá uspokojivý - týká se to zejména šlechtěných kultivarů. Vhodnější je proto množení dělením trsů, pokud se nám navíc zdá naše rostlina virózní je lépe koupit novou u seriózních pěstitelů a prodejců. Dospělé rostliny je navíc doporučováno rozdělit zhruba po 3 letech pěstování. Protože se navíc jedná o rostlinu náročnou na výživu je vhodným každoročním opatřením mulčování na zimu silnější vrstvou dobře rozloženého hnoje nebo kompostu. Máme-li na zahradě půdu těžší až jílovitou, je pak vhodné pěstování reveně v hrůbku nebo na vyvýšeném záhonu. Přes vegetaci mulčujte i nadále dobrým kompostem. Nikdy nenechte rostlinu vykvést - vysilovala by se tvorbou semen. Stvoly se vylamují (ukrucují) v mladém stadiu, kdy jsou křehké a nikdy je nevyřezávejte. Totéž platí při sklizni listů na řapíky, kdy pokud bychom sklízeli odřezáním snadno zbytky řapíků zahnívají a trpí tak srdéčko rostlin. Hnojení postačí na jaře, kdy kolem rostliny zapravíme kombinované hnojivo. Výše zmíněné mulčování pomůže během vegetace zajistit dostatek vláhy.

Z pěstitelských nároků patří reveň mezi málo zelenin, kterým se poměrně dobře daří i na polostiném místě. Pravdou je ovšem, že sklizené řapíky pak mají větší obsah dusičnanů a z tohoto důvodu dejte raději přednost stanovišti na plném slunci.

Je velmi ceněna pro možnost brzké jarní sklizně, kdy se dá úspěšně přirychlit (postavením jednoduché klimatizační buňky z fólie nad rostlinou), nebo naopak pro pozdně podzimní sklizeň, kdy je možné rostlinu (ideální 3-4 letou silnou rostlinu) ze záhonu vyrýt koncem října a uložit v místnosti s teplotou 18-20 °C. Založí se do vrstvy 10-15 cm vysoké vrstvy substrátu a zasypeme jí až po vegetační vrchol (ideální je použití bedny, přepravky vyložené fólií apod.). Opatrně zalijeme, první řapíky je pak možné sklízet asi za měsíc. Řapíky z rychlení jsou mnohem jemnější.
Platí zásada, že řapíky nesklízíme z rostlin mladších 12-18 měsíců, sklízíme u plodných rostlin jen do poloviny léta a pak se o rostliny řádně staráme aby stihly nabrat "sílu" pro další pěstitelský rok.

Z povolených kulturních odrůd se u nás setkáte nejčastěji s odrůdou ´Jara´. Ze zahraničí se k nám postupně dostávají další:
- vhodné hlavně pro rychlení: ´Early Champaigne´(´Early Red´) - dlouhé, krásné a šarlatové řapíky; ´The Sutton´- stará anglická odrůda, chutná; ´Timperley Early´- velmi raná, statná
- sortiment pro zahradní pěstování: ´Glaskin´s Perpetual´- statná a chutná odrůda s dlouhým obdobím vegetace; ´Valentina´- mrazuvzdorná statná odrůda s jemnými narůžovělými řapíky, výborná pro sladké zpracování; ´Victoria´- růstově spolehlivá a stará odrůda proměnlivé velikosti, pro sklizeň v pozdějším jarním termínu; ´Zwolle Seedling´- chutná s příjemnou vůní, po uvaření zůstává pevná konzistence.
Autor: Květa 2017-04-18 16:29:0012373
Kde je možno koupit sazenici případně semena reveně Glaskin´s Perpetual ?
Autor: Jana 2017-09-21 14:13:1913313
Dobrý den.Jak poznám,zda mám na zahrádce odrůdu reveně Glaskin´s Perpetual?Četla jsem, že je vhodná pro dlouhodobou sklizeň, protože neobsahuje tolik kyseliny šťavelové.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-09-22 09:48:1813314
Otázka dlouhé doby vegetace nesouvisí s tím, do kdy se sklízí. Sklizeň byste, v zájmu vitality a trvanlivosti rostliny, měla ukončit někdy okolo 25. června. Dlouhá vegetace tedy dává předpoklad k tomu, že rostlina do zimy nečerpá síly na to aby lépe přezimovala a příští rok dobře rostla, ne k tomu, že jí můžeme seřezávat dlouho do podzimu.
Odrůdy se množí semeny i dělením rostlin, kde je sehnat a jak vypadají najdete ve vyhledávačích. Písemné informace nejspíše v zahradnickém slovníku, publikacích věnujících se lahůdkovým a méně častým zeleninám.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4598947
346696
12
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.