hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

zakrnění rostlin rajčat

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Pánková 2010-07-19 23:04:503801
Dobrý den,
v uplynulých třech letech se na rostlinách rajčat, které pěstuji ve skleníku, objevila deformace, která má za následek úplné zastavení růstu rostlin. Mladé výhonky se nejprve stáčejí, lístečky se postupně přestávají zcela tvořit a výhonky se podobají jakýmsi ztluštělým stonkům. Přikládám fotografii. V dřívějších letech se rajčatům v tomtéž skleníku dařilo velmi dobře, způsob pěstování je stále stejný. V zimě měníme zcela či částečně zeminu, kterou podkládáme koňským hnojem. V uplynulých dvou letech se deformace objevila na některých rostlinách, které jsem vyměnila, rajčata se nadále vyvíjela uspokojivě a výnos byl dobrý. V tomto roce však všechny rostliny po vysazení do skleníku začaly vykazovat výrazné a totožné deformace. Rostliny dále nerostly a byly slabé. Všechny jsem je vyměnila za koupené již větší a silnější rostliny, od pohledu zdravé. Všechny začaly postupně vykazovat stejné deformace, žádná rostlina neroste ani nekvete. V letošním roce je popisovaná choroba pro pěstování ve skleníku zcela devastační. Obdobný problém navíc vykazovala i sadba některých květin (např. afrikány), které jsem ve stleníku předpěstovávala. Pravé lístky se vůbec nezačaly vyvíjet, místo nich vyrostl jakýsi ztloustlý pahýl stonku a z rostlinek nebylo nakonec nic. Na internetu jsem se snažila vypátrat, o co by se mohlo jednat, ale zcela bez úspěchu. Obávám se, že jde o nějakou virovou nákazu, která je nyní obsažena v půdě v našem skleníku. Prosím o radu, o jakou chorobu by mohlo jít a jak jí nejlépe čelit. Děkuji mnohokrát. Pánková

připojený obrázek:
Autor: JaRo 2010-07-21 08:10:093805
Obdobné poruchy pozoruji na rajčatech, paprikách a bramborách již nejméne 10 let a i když se intenzivně snažím příčinu zjistit (do akce byly např. zahrnuti všichni rostlinolékaři v republice, výzvy ke spolupráci byly zveřejněny v několika časopisech), stále si s tím nevím rady. Viróza to není. Nepoužila jste náhodou kompost ve kterém byla zkompostována tráva před tím ošetřená herbicidy? Nepoužila jste ve skleníku nějaký herbicid, nebo neošetřila rostliny postřikovačem, který před tím byl použit pro aplikaci herbicidu? Kdybyste sama na něco podobného příšla, sdělte vaše poznatky prosím na tomto místě. Byl bych moc rád, kdyby se mi tento problém konečně podařilo objasnit.
Autor: Dana 2010-07-21 12:05:283808
Úplně stejnou poruchu vykazovaly vloni rostliny rajčat naší sousedky a ačkoliv byly jen asi 3 metry vzdáleny od našeho záhonu s rajčaty, naše rajčata byla naprosto zdravá. Proto si myslím, že o virozu se skutečně nejedná a Vaše úvaha o neopatrné manipulaci s herbicidy by mohla být správná.
Ještě dodám, že rajčata sousedky tento problém po čase překonala a v závěru sezony pokračovala zdravým, i když zesláblým růstem.
Autor: Dana 2010-07-21 13:35:323810
Vybavilo se mi, že sousedka ošetřovala v průběhu léta okolní travní plochy herbicidem proti vytrvalému dvouděložnému plevelu. Mohlo se skutečně stát, že rajčata byla trochu zasažena a uvedená deformace je reakcí na herbicid. Chtělo by to udělat pokus.
Autor: Pánková 2010-07-22 14:37:443818
Děkuji vám za názory. Je pravda, že jsme v minulých dvou letech použili Travin na ošetření trávníků (ve skleníku pochopitelně nikoli), trávu kompostujeme a kompost dáváme do skleníku. Vazba tu tedy může být. Rovněž jsme půdu ve skleníku před sezónou ošetřili dusíkatým vápnem, které občas přidáváme rovněž do kompostu.
Autor: Pluhař 2012-05-22 14:54:496169
Již třetím rokem mám tento problém.Letos ale nám to udělalo na okurkách,a rajčata která jsem koupil nova jsou již také napadené.Používám na trávník BOFIX a trávu dávám na kompost.Prvním rokem jsem měl napadené jen rajčata(z 20 ks.8 ks.)Letos rajčata všechna a okurky též,vše je v kompostu z kompostované trávy ošetřené BOFIXEM.
Autor: Hana 2017-04-26 11:03:5312420
Již třicet let si doma předpěstovávám sazenice rajčat. To co tady popisujete se mi stalo letos, tj. r. 2017 poprvé. Vzhledem k tomu, že rajčata předpěstovávám doma v paneláku a následně je přesazuji na zahradu, tak k předpěstování používám koupenou hlínu. Tak také letos. Rajčata jsem ničím nehnojila, použila jsem semínka, ze kterých mi minulý rok vzešla krásná rajčata a i letos to vypadalo, že budou pěkná, ale ve fázi asi třetího patra lístků se mi vytvořily pahýly a zakrouceniny a rajče přestalo růst. Myslím si, že zakoupená hlína musela obsahovat něco, co bylo příčinou tohoto stavu rajčat. Hlínu jsem koupila v Lidlu, ale bohužel již nevím, co za hlínu to bylo. Dále jsem použila nové umělohmotné květináče. Rajčata jsem vyhodila i s hlínou do popelnice (doufám, že to spálí) bála jsem se jí vysypat na trávník. Nechci tvrdit, že je to tou hlínou ale byla to první myšlenka, která mě napadla. Nechala jsem si asi jen 4 ks na pozorování))))). Je to docela děsivé!!! Za celých 30 let jsem nic podobného neviděla. Myslím, že se to vzduchem nepřenáší, protože hned vedle jsem pěstovala okurky (v jiné hlíně) a ty jsou OK.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-27 10:43:0312429
Substráty či zeminy prodávané v řetězcích bývají někdy vyráběné z rašeliny, jindy z produktů městských kompostáren i mimo naší republiku, mohou obsahovat zbytky herbicidů používaných v trávnících. Jedna jejich tradiční složka poškozuje i velmi malé koncentraci rostliny rajčat. Pokud do stejného substrátu (zeminy) vysadíte květiny, nic se zpravidla nestane, rajčata to ale odnesou. Lepší je zakoupit značkové zboží od českých výrobců, substrát určený na zeleninu či univerzální variantu.
...omlouvám se tento dovětek, ale termín hlína patří k produktu používanému na výrobu cihel a dalších pálených výrobků, ale předpokládám, že tak říkáte zemině či substrátu určenému na výsadbu rostlin.
Autor: Hana 2017-05-03 12:25:3812458
Pane Dvořáku děkuji za odpověď. Již si dám na nákup zeminy pozor. A na tu hlínu taky))))) Hezký den.
Autor: Irenka 2017-06-19 15:31:0012868
No a jsme doma – přesně jak popisuje paní Hana, i já si vypěstovala rajčata ze semínek. Substrát jsem zakoupila v obi – naprosto stejná degenerace rostlinek, z krásných rajčat jsou nevzhlední chudáčci. Ještě mám v hledáčku jednoho viníka a sice naším sousedem je pole s kukuřicí, již druhým rokem opět zaseto, při postřiku kukuřice nám zaletěl postřik do cca jedné třetiny zahrady, včetně rajčat - tuším, že i zde bude asi možná příčina – nevím jestli mám být tak radikální a rajčata vyhodit – jako paní Hanka. Může mi někdo poradit??? děkuji.
Autor: Lenka 2017-06-24 07:31:4712898
Doma vypěstovaná rajčata,jak z vlastních semínek, tak z koupených, venku krásně prosperovala ve vlastním kompostu (bez zbytků chemie). Hnojená rozpuštěnými granulemi slepičince,ted cereritem, zalévaná studniční vodou. Dnes zjištěné zkroucené vrcholové listy dovnitř u všech pěti odrůd (14 ks), trochu našedlé. Spodnější listy jsou nádherné - takové jsem dlouho neměla. Pod lupou nevidím žádné potvory.
Prosím, poraďte - otrhat? postříkat?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-26 07:46:3012904
Žádný postřik Vám nepomůže.
Vyloučíte-li možnost zasažení neplánovaným úletem jíchy jakýmkoliv pesticidem, zejména těm, které hubí plevele (ošetření trávníku vedle proti pampeliškám, blízkost pole, kde se ošetřovalo), může to být následkem vyšší hladiny živin v rostlině a v půdě a omezená schopnost rostlin je v tomto počasí zpracovávat. Kořeny "tlačí" živiny do rostliny, ale ta v tom horku omezuje pochody asimilační i následné zpracování vytvořených jednoduchých cukrů - živiny se v horní části rostliny hromadí a takto reaguje.
Cererit během vegetace moc vhodný není, uvolňuje se z něj prakticky jen dusík. Na ten je bohaté i hnojivo ze slepičinců. Pokud se zastaví růst hlavního výhonu, nechte prorůst nejvyšší zálistek, ten by měl být v pořádku.

Je možné, že byste zalévala na list studenou vodou? To by tomu také mohlo napomoct.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4005373
906
29
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.