hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Plísně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Vladimír 2010-07-12 20:31:053762
Mám ve skleníku mimo jiné také okurky a vinnou révu. Na okurkách se objevila plíseň. Může se nakazit také vinná réva?
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-13 09:27:053764
Plíseň na okurkách je specifický klon jen pro okurky.
Bohužel podmínky ve skleníku jsou takové, že dříve nebo později, pokud vítr nebo hmyz přenese nákazu zvenčí na révu vinnou, rozvine se velice rychle plíseň i na révě. Právě v těchto podmínkách je proto nutné pravidelně kontrolovat výskyt a včas zakročit. Pokud již réva plodí, nastane problém s dodržením lhůty mezi postřikem a sklizní, a na to pamatujte. Navíc Vám situaci mohou vzájemě komplikovat lhůty pro ošetření u obou pěstovaných kultur.
Autor: Vladimír 2010-07-13 20:10:293771
Děkuji za odpověď. Asi to dopadne tak, že okurky ve skleníku zlikvidujeme, máme je i mimo, tam již plodí a jsou bez plísně.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-14 07:17:533772
Pane Vladimíre, u okurek se mnoha pěstitelům v poslední době osvědčilo jejich vyvazování - buď jako rajčata na jednotlivé tyče, nebo na síť či drátěnku, dřevěnou mřížku pro více rostlin apod. Po dešti pak velice rychle osychají, neleží na vlhké zemi kdy se pod listy vytváří ideální klima pro rozvoj plísně. Výborné je to také pro lepší přístup k rostlinám a lépe je také zalijete podmokem k jednotlivým rostlinám - nebo zapusťte do půdy obrácené PET lahve s uříznutým dnem vzhůru, kdy se voda dostane tam kde je nejpotřebnější (podle potřeby rostliny - její velikosti a druhu půdy, můžete ke každé rostlině použít i několik lahví) a půda kolem rostlin může být stále kyprá, s případným mulčem, pokud Vás netrápí slimáci.
Okurky takto pěstované se s úspěchem dožívají a plodí ještě v zářijovém termínu, takže Vám určitě nahradí i sklizeň po zlikvidovaných okurkách nyní ve skleníku.
Autor: Vladimír 2010-07-15 20:22:563782
Dobrý den pani Kožešníková, okurky ve skleníku ( Mini-sprint a Baby) jsou vedeny ve spirále po jedné rostlině a zavlažované pouze na půdu, přesto na nich je plíseň. Ale hlavně, že se tím neovlivní vinná réva, která má moc pěkně nasazeny hrozny, a list je dobrý.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4418491
166240
42
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.