hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

líska turecká

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Markéta Nedvědová 2010-06-23 22:34:203712
Dobrý den, prosím zkušené zahrádkáře o radu, jak si vypěstovat tureckou lísku. Sousedi mají obrovský strom a je nádherný. Předpokládám, že řízkování asi nepůjde. Takže jak vypěstovat semenáč? Vyloupnout oříšek a zasadit? To asi takhle jednoduché nebude. Díky moc za radu. Nedvědová
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-06-24 08:50:343713
Líska turecká - Corylus colurna je původním druhem, který lze dobře v našich podmínkách rozmnožovat výsevem. Problém je ale ve štěpení potomstva, kdy si jen asi 1/3 potomstva zachovává vlastnosti mateřských rostlin - s tímto byste měla počítat a podrobit výsev několikaletému výběru rostlin. Samotný výsev oříšků má také svá úskalí - oříšky mají sklon přeléhat, tzv. klíčit několik let. Předejít tomuto lze sklizní před zralostí, kdy je uváděno že jich pak vyklíčí asi 70%, nebo plně vyzrálé oříšky po sklizni krátce stratifikujeme (smíchání s čistým vlhkým pískem v poměru 1:1 a uložení v přesně určených podmínkách - teplota a vlhkost, podle druhu rostliny). Vyséváme je po této krátké stratifikaci ještě téhož roku v X.-XI., protože z jarního výsevu mají také sklon k přeléhání.
Obecně lze všechny lísky množit výše uvedeným výsevem oříšků, dále hřížením, kopčením, oddělky a štěpováním. Hřížení, kopčení a oddělky ve Vašem případě nepřichází v úvahu - jedná se o množení ze stromového tvaru.

Stromovitý tvar zapěstovaný z lísky turecké se používá u nás nejčastěji do stromořadí v širších ulicích a obecně se vysazování lísek pro jejich větší rozměry nedoporučuje do menších zahrádek.

Chci Vás dále upozornit, že sousedův strom nemusí být původním druhem lísky turecké, ale může se jednat i o některého z novějších ovocných ušlechtilých druhů. Je dnes známých už asi kolem 100 kříženců, které vznikly převážně křížením mezi lískou obecnou (Corylus avellana) a lískou největší (C. maxima). Jsou pak roubované nejčastěji stejnou metodou jako u vlašských ořechů - plátkovým očkováním, nebo kopulací na 3-4 leté podnože. Jako podnož je používána nejčastěji právě líska turecká na které odrůdy dříve plodí, podnož nepodrůstá a štěpované odrůdy je pak možné pěstovat i na chudších půdách.

V každém případě navštivte po internetu stránky Českého svazu školkařů: www.svaz-skolkaru.cz a poohlédněte se kde a kdo by Vám mohl prodat stromovitý tvar lísky, ať již chcete lísku tureckou, nebo ušlechtilou - pro usnadnění je na jejich stránkách umístěn vyhledávač výpěstků.
Autor: Markéta Nedvědová 2010-06-24 09:23:093714
Děkuji za odpověď a vysvětlení. Opravdu bude jednodušší si lísku raději rovnou koupit. Tušila jsem, že to nebude jednoduché. Jinak předpokládám, že sousedův strom bude původním druhem. Je to už hodně starý strom ze staré výsadby naší obce, výškou bude dosahovat ke 20 metrům a odbor životního prostředí si kladl dost podmínek kvůli jeho ochraně. A je opravdu nádherný. Takže ještě jednou děkuji.
Autor: Vladimir 2011-10-05 23:44:175404
a jak je to s opylovanim? taky je jich potreba vic? nebo se opyluje s hallskou ci sama?
Autor: Jitka Fojtová 2015-06-17 13:48:0610623
Dobrý den, našla jsem tuto diskusi o turecké lísce a měla by jsem také dotaz a chtěla by jsem poradit, už několik let máme na zahradě stromek prý LÍSKY TURECKÉ aspon tak nám byla prodána. Chtěla by jsem se zeptat kdy obvykle začne plodit ořechy ... je to už dost veliký stromek a oříšky pořád nic, manžel ho už chce pokácet. Mohli by jste mi poradit co může být špatně. Předem děkuji za odpověď. Jitka Fojtová
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-18 07:14:3210630
Líska turecká může začít kvést a plodit cca po deseti letech. Už jsem jich "vychoval" od semene několik desítek, některé nasadily už po osmi letech, ale též až po 13 letech. Hraje v tom nejspíše roli stanoviště. Lepší podmínky dospělost stromu oddalují.
Autor: Pakosta Josef 2017-09-20 10:05:4013310
Zdravím, pro Ivana Dvořáka. Prosím nemáte na prodej Tureckou lísku. Děkuji Pakosta 724016742

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4422575
170324
19
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.